Radosław Piwowarski: jestem młody wewnętrznie, a kino jest sztuką młodych [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 11:00
- W szkole filmowej każdy nosi głowę marszałka. Fellini i ja. Ale z każdym rokiem człowiek pokornieje - mówił w rozmowie z Robertem Mazurkiem reżyser, scenarzysta i aktor Radosław Piwowarski.
Radosław Piwowarski
Radosław PiwowarskiFoto: PR2

Posłuchaj
59:30 2021_11_06 12_00_28_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Rozmowa z reżyserem Radosławem Piwowarskim (Mazurek słucha/Dwójka)

 

[ZOBACZ WIDEO]

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Film płynie mu w żyłach. Już jako dziesięciolatek, za sprawą aktora Tadeusza Fijewskiego, przyjaciela rodziny, stawiał pierwsze kroki przed kamerą. - Byłem rudy i miałem piegi, a to był pierwszy kolorowy film i potrzebny był ktoś taki - wspominał Radosław Piwowarski. - Fijewski wziął mnie na zdjęcia i w ten sposób dostałem się na plan "Żołnierza królowej Madagaskaru".

Plan filmowy na ogromnej hali, scenografia, aktorzy – wszystko to zachwyciło młodego aktora. - Ktoś mówił: stop! i wszystko zamierało. Potem mówił: akcja! i wszystko się ruszało. A ten głos dobiegał z nieba - opowiadał nasz gość. - Co to za magia, że jednym słowem można ten świat uruchamiać i zamykać.

Czytaj także:

Do szkoły filmowej w Łodzi Radosław Piwowarski trafił w 1967 roku, a na tym samym kursie spotkał Marka Koterskiego, Marcela Łozińskiego, także założycieli placówki, którzy w dużej części zmuszeni zostali do emigracji w 1968 roku. Jednym z ówczesnych pedagogów była także prof. Wanda Jakubowska. - To jedyna polska reżyser wymieniona we wszystkich encyklopediach świata - podkreślił scenarzysta. - Na pierwszym wykładzie podciągnęła rękaw i pokazała nam numer z Oświęcimia.

- Była prawdziwą matką filmowców. Każdego z nas przytuliłaby do piersi, pomogła - wspominał. - To był fantastyczny zestaw historycznych profesorów, których niestety później pogoniono.

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Radosław Piwowarski (reżyser, scenarzysta, aktor)

Data emisji: 6.11.2021

Godzina emisji: 12.00

Zobacz więcej na temat: reżyser Dwójka kino FILM

Czytaj także

"Tak ma być" Łukasza Grzegorzka na festiwalu Les Arcs we Francji

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 20:48
O obsadzie i fabule powstającego "Tak ma być", a także kulisach festiwalu Les Arcs w Dwójce opowiadali producentka Natalia Grzegorzek i reżyser Łukasz Grzegorzek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoniusz Dietzius: twórczość Agnieszki Osieckiej jest wiecznie prawdziwa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 17:00
- Teksty Agnieszki Osieckiej są absolutnie uniwersalne, ta ich prawda jest na dzisiaj, na jutro i na zawsze. Poezja kryje się nawet w jej "Dziennikach", które przecież nie są wierszowane, w listach do Jeremiego Przybory. To stworzyło magię - mówił na antenie Dwójki Antoniusz Dietzius, reżyser spektaklu "Abonament na szczęście".
rozwiń zwiń