Włodek Pawlik: największą nagrodą jest publiczność [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 13:15
- Jak się gra – nie trzeba wiele mówić, przy graniu wychodzą rzeczy bardzo piękne albo tragiczne - mówił w Programie Drugim znakomity pianista jazzowy i kompozytor, autor muzyki filmowej i teatralnej Włodek Pawlik.
Włodek Pawlik
Włodek PawlikFoto: PR2

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

Włodek Pawlik studia pianistyczne kończył w nieciekawym czasie, bo w 1984 roku, czyli po stanie wojennym. Szukał miejsca dla siebie w ówczesnych Niemczech zachodnich, gdzie w Hamburgu zdał egzamin na wydział jazzu. To okres, w którym jazz zaczął dominować w jego działalności.

Grammy drogą do przełomu

W 2014 roku w Los Angeles Włodek Pawlik odebrał, jako pierwszy polski muzyk jazzowy, najważniejszą muzyczną nagrodą na świecie – Grammy. Album "Night in Calisia" został uznany za "Najlepszy album dużego zespołu jazzowego". Wówczas usłyszał o nim nie tylko świat, ale także Polska. - W karierze każdego muzyka jest to wielki przełom, to najbardziej doceniana nagroda muzyczna na świecie - mówił jazzman. 

Narracja do niesamowitej historii

Nasz gość zrealizował z Randym i Michaelem Breckerami płytę "Tykocin". - Ona nawiązuje do historii rodziny Breckerów z Tykocina i Suchowoli, z tych rejonów Podlasia - tłumaczył nasz gość. - Ta płyta powstała jako narracja muzyczna całej niesamowitej historii Breckerów, których oryginalne nazwisko sprzed wieków brzmiało Tykoccy.

Z Hamburga do Tykocina

Jak doszło do spotkania artystów? - To był Hamburg, ja byłem studentem. Przyjechał wtedy jeden z najsłynniejszych zespołów jazzowych do Hamburga - The Brecker Brothers - wspominał Włodek Pawlik. - Tak się złożyło, że mój profesor, wspaniały austriacki pianista, kompozytor, ale też szef radiowego big bandu zapraszał amerykańskich muzyków do współpracy, między innymi przyjechali bracia Breckerowie.

Muzycy między próbami i nagraniami muzycy byli zapraszani na wykłady ze studentami wydziału jazzu. - Tam się poznaliśmy. Ja byłem jednym ze studentów, a wydział był bardzo elitarny, załapałem się na pierwszy rocznik HochSchule für Musik und Darstellende Kunst, było nas dziesięciu z różnych krajów. Tak się zaczęło.


Posłuchaj
59:47 2022_06_18 11_59_59_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Włodek Pawlik gościem Roberta Mazurka (Mazurek słucha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Włodek Pawlik (muzyk jazzowy)

Data emisji: 17.06.2022

Godzina emisji: 12.00

Czytaj także

Włodek Pawlik: nie ma ortodoksyjnych jazzmanów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 12:00
- Te dwie rzeczy się wykluczają, bo jazz to przestrzeń wolności. Z niego wyrasta wszystko: funk, R&B, soul... - argumentował pianista i kompozytor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miles Davis i 50-lecie albumu "On the Corner"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 01:00
Minęło 50 lat od wydania jazzowego albumu "On the Corner". Wytwórnia CBS reklamowała go jako najbardziej osobistą wypowiedź w karierze Milesa Davisa.
rozwiń zwiń