Arkadiusz Janiczek i "Stulecie Winnych". 40-latek zagrał 100-latka [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 13:10
- Stałem się rozpoznawalny wszędzie, i to nie jako tzw. śmieszny aktor, mistrz ciętej riposty, ale jako mędrzec, ktoś pachnący dziadkiem – mówił w Dwójce Arkadiusz Janiczek, odtwórca roli Władysława Winnego w serialu "Stulecie Winnych".
Arkadiusz Janiczek
Arkadiusz JaniczekFoto: Piotr Piorun/PR

Zobacz wideo:

(YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia)

Serial "Stulecie Winnych" powstał na podstawie bestsellerowej, trzytomowej sagi Ałbeny Grabowskiej. Emitowany był do maja tego roku w TVP 1.

Arkadiusz Janiczek. 40-letni starzec

Arkadiusz Janiczek ma 48 lat, ale jego serialowa postać dożywa niezwykle sędziwego wieku.

- W książce ta postać umiera w latach 50., jednak scenariusz tego serialu odbiegł od trylogii. Serial skończył się na moich setnych urodzinach, co jest niebywałym finałem dla mnie. "Stulecie Winnych" okazało się stuleciem Władysława Winnego - mówił w Dwójce.

Na naszej antenie zdradził też, w jaki sposób przygotowywał się do tej niezwykłej roli.

- Trzeba wstawać tak, jak dziadkowie, o 4 rano przez pół roku, w tajemnicy przed wszystkimi. Chodzić do parku, karmić gołębie, obserwować tych nieśpiących już dziadków, lubić nalewki, mieć swoje tajemnice, operować przez pół doby kręgosłupem tak, że skończyło się to zabiegiem. Poza tym trzeba dużo, dużo naśladować - wyjaśniał.

Przeciw podziałom

Akcja książkowej sagi zaczyna się w 1914 roku, a kończy w 2014 roku, natomiast scenariusz serialu obejmuje czasy tylko do lat 90.

- Gdybyśmy kręcili go dalej, przestałby być serialem historycznym, zaczęłyby się pojawiać postaci, które mają duże znaczenie dzisiaj, które nie schodzą dziś z ekranów, i to by budziło kontrowersje - mówił aktor. - Na razie istnieje podział na czytelników sagi i na widzów. Oni się spierają, są duże żale, ale to jest fantastyczne, bo nie pozostają obojętni. A gdybyśmy kręcili ten serial po roku 1990, pojawiłby się podział, który jest na ulicy, w domach, w tramwaju.

Posłuchaj
57:17 2022_06_25 12_01_56_PR2_Mazurek_slucha.mp3 Arkadiusz Janiczek o swojej roli w serialu "Stulecie Winnych", a także o innych aktorskich wyzwaniach (Mazurek słucha/Dwójka)

 

Kariera teatralna i sukces "Placu Zbawiciela"

Arkadiusz Janiczek urodził się 14 stycznia 1974 w Opolu. Od 1998 roku jest aktorem Teatru Narodowego, w tym samym roku ukończył warszawską Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza. Jego debiut teatralny w roli Hermesa w "Nocy listopadowej" w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego miał miejsce jeszcze przed ukończeniem studiów 19 listopada 1997 roku.  

Współpracował z wieloma warszawskimi teatrami, a są wśród nich: Polonia, Bajka, Laboratorium Dramatu, Och-Teatr, Capitol, Kamienica, Centrum Artystyczne M25. Występował także w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej.

Zagrał w spektaklach m.in.: Jerzego Grzegorzewskiego, Macieja Prusa, Kazimierza Kutza, Jana Englerta, Agnieszki Glińskiej, Przemysława Wojcieszka, Piotra Cieplaka, Mai Kleczewskiej, Ondreja Spišáka, Jacques'a Lassalle'a, Anny Augustynowicz, Michała Zadary, Eimuntasa Nekrošiusa, Pawła Miśkiewicza, Marcina Hycnara.

Za główną rolę męską w "Placu Zbawiciela" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego był nominowany do najważniejszych nagród filmowych w Polsce. Arkadiusz Janiczek jest również współautorem scenariusza do tego filmu. Popularność przyniósł mu udział w telewizyjnych serialach "Złotopolscy" i "Stulecie Winnych".

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Arkadiusz Janiczek (aktor teatralny i filmowy)

Data emisji: 25.06.2022

Godzina emisji: 12.00

mg

Czytaj także

Stanisława Celińska: teraz najważniejsze jest śpiewanie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 13:10
- Nie czuję się do końca spełniona jako aktorka filmowa, co innego w teatrze. Może jeszcze jakaś rola mnie zachwyci i będę chciała ją zagrać. Zrezygnowałam z trudnej roli w filmie "Pokot" Agnieszki Holland, w tym czasie grałam w teatrze i koncertowałam. Wybrałam inną drogę, czasami trzeba dokonywać takich wyborów - mówiła w Dwójce Stanisława Celińska, aktorka i znakomita wykonawczyni piosenki aktorskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodek Pawlik: największą nagrodą jest publiczność [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 13:15
- Jak się gra – nie trzeba wiele mówić, przy graniu wychodzą rzeczy bardzo piękne albo tragiczne - mówił w Programie Drugim znakomity pianista jazzowy i kompozytor, autor muzyki filmowej i teatralnej Włodek Pawlik.
rozwiń zwiń