Artur Andrus - człowiek anachroniczny [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 13:10
- Przepraszam za banały, ale wzrusza mnie, jak ludzie potrafią się kochać - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Artur Andrus, dziennikarz, satyryk i konferansjer. Zapraszamy do oglądania.
Artur Andrus
Artur AndrusFoto: W. Dorosz

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwojki]

Uroczy oryginał

Chociaż czas jego dorastania przypadł na lata 80. – kiedy na scenie muzycznej królowała muzyka alternatywna, a młodzież pod PRL-owskim kloszem aż kipiała od buntu – Artur Andrus pozostał pod urokiem melodii sprzed lat. Wśród rówieśników uchodził więc co najmniej za oryginała. 

-  Ukazywało się wtedy kilka gazet z plakatami, ale nie było tam Reny Rolskiej ani Wojciecha Młynarskiego, którego plakat powiesiłbym sobie chętnie w domu - wspominał dziennikarz. - Wiedziałem, że moich idoli tam nie będzie.

Chciałoby się rzec: prawdziwa kontrkultura... - Zbuntowałem się przeciwko muzyce drugiej połowy XX wieku, pierwsza połowa mi odpowiadała, 50., 60. lata - proszę bardzo. A potem doszedłem do wniosku, że trzeba się buntować - mówił satyryk.

Nie musi być śmiesznie 

Nie da się pominąć ścieżki, którą Artur Andrus konsekwentnie kroczy od lat, czyli kabaretu. Powszechnie jest nawet bardziej kojarzony ze sceną rozrywkową niż z dziennikarstwem. - Tak jak nigdy do końca nie uprawiałem zawodu, na który mam dokumenty, czyli dziennikarstwa, tak samo moje bycie na scenie nigdy nie było typowym kabaretowym działaniem - zaznaczył nasz gość.

- Oczywiście, jak pisałem piosenki, kombinowałem, żeby były zabawne i żeby rozśmieszyły ludzi, ale też pozwalałem sobie na odejście w nieco inną stronę - przyznał Artur Andrus. - Publiczność, która przychodzi na moje występy, akceptuje, że od czasu do czasu nie musi być bardzo śmiesznie.


Posłuchaj
58:54 2022_07_30 11_59_36_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Rozmowa z Arturem Andrusem (Mazurek słucha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Artur Andrus (dziennikarz)

Data emisji: 30.07.2022

Godzina emisji: 12.00

uk

Czytaj także

Izabela Dąbrowska: kabaret nie jest miejscem dla amantek

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 13:00
- Ja zawsze byłam drugoplanową aktorką charakterystyczną, w skrócie "dach", zresztą nie krzywduję sobie z tego powodu. Zawsze starałam się robić to tak, żeby być zadowoloną, ale rzeczywiście w kabarecie miejsca dla wiotkich i delikatnych istot kobiecych chyba nie ma - opowiadała w Dwójce znakomita polska aktorka Izabela Dąbrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodek Pawlik: największą nagrodą jest publiczność [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 13:15
- Jak się gra – nie trzeba wiele mówić, przy graniu wychodzą rzeczy bardzo piękne albo tragiczne - mówił w Programie Drugim znakomity pianista jazzowy i kompozytor, autor muzyki filmowej i teatralnej Włodek Pawlik.
rozwiń zwiń