Stefan Szczepłek: piłka nożna to sport dla każdego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 13:00
- Związki muzyki z piłką nożną są bardzo głębokie i różnorodne, dotyczą kompozytorów muzyki poważnej i rozrywkowej. Najstarszy utwór muzyczny poświęcony tej dyscyplinie sportu skomponował Edward Elgar, który był wielkim fanem piłki nożnej - na mecze swej ukochanej drużyny jeździł na rowerze kilkadziesiąt mil - mówił w Dwójce dziennikarz sportowy Stefan Szczepłek.

Zobacz wideo:

(You Tube Dwójki)

  • Publicysta sportowy, meloman i erudyta Stefan Szczepłek był gościem Dwójki.
  • Opowiedział o wielkich kompozytorach, trzech tenorach i ich związkach z piłką nożną i ze sportem w ogóle.
  • W rozmowie nie zabrakło również wątku podróżniczego.

Trzej wielcy tenorzy i ich ulubiony sport

Stefan Szczepłek powiedział, że trzej tenorzy to kibice piłki nożnej. - Placido Domingo, Jose Carreras i Luciano Pavarotti zyskali wielką popularność i sławę, postanowiono ich połączyć przy okazji piłkarskich mistrzostw we Włoszech w 1990 roku. Zubin Mehta dyrygował podczas tego wyjątkowego koncertu, a potem już występowali na kolejnych mistrzostwach w USA i Francji. To było trochę tak, jakby oni śpiewali, a przy okazji piłkarze walczyli o mistrzostwo świata - mówił pół żartem.

Medale olimpijskie w różnych kategoriach sztuki

Dodał, że do 1952 roku sportowym igrzyskom olimpijskim towarzyszyły konkursy... sztuki. - Przydzielano medale w kilku kategoriach, np. w dziedzinie poezji otrzymał go Kazimierz Wierzyński, a w dziedzinie muzyki złoty medal olimpijski zdobył Michał Spisak. Co pewien czas wracają dyskusje o honorowaniu sportowców, którzy nie mogą wystartować na igrzyskach, jak choćby alpiniści i piloci. Dlatego wciąż zmienia się program igrzysk - stwierdził gość Dwójki.

Wyjątkowe "You'll Never Walk Alone"

Zwrócił uwagę, że drużyny piłkarskie mają swe nieformalne hymny. - Śpiewane przez fanów Liverpoolu "You'll Never Walk Alone" to pieśń powojenna, mówi o rodzinach czekających na swych synów wracających z różnych frontów II wojny światowej. Liverpool jest emocjonalnie związany z Celtikiem Glasgow i tam także się ją śpiewa - powiedział Stefan Szczepłek.

Posłuchaj
58:16 2022_08_13 12_00_04_Dwojka_Mazurek_slucha.mp3 Stefan Szczepłek: piłka nożna to sport dla każdego (Mazurek słucha/Dwójka)

 

George Best, czyli piąty beatles

Mówił również o wybitnym sportowcu, uznawanym przez niektórych za najlepszego piłkarza świata. - W latach 60. George Best był fenomenalnym zawodnikiem, grał w Manchesterze United. Reprezentował barwy Irlandii Północnej, która nie odnosiła żadnych sukcesów jako reprezentacja, i pod tym względem miał pecha. Nigdy nie pojechał na mistrzostwa świata, budował swą pozycję, grając w klubie. Nazywano go piątym beatlesem, był przystojny, nosił długie włosy, lubił życie i jego uciechy. A potem został patronem lotniska - opowiadał publicysta.

Piłka nożna to sport dla każdego

Stefan Szczepłek podzielił się również pewnym spostrzeżeniem. - Żeby być wspaniałym koszykarzem i siatkarzem, musisz mieć z metr dziewięćdziesiąt pięć wzrostu, aby podnosić ciężary trzeba mieć określone warunki fizyczne. Żeby grać w piłkę, nie musisz się tym martwić, perspektywy, możliwości, jakie stwarza ta dyscyplina sportu, powodują to powszechne nią zainteresowanie - podkreślił.

Podróże muzyczno-piłkarskie

Opowiedział też o swych podróżach śladami wielkich kompozytorów. - W Halle byłem już kilka razy, aby zobaczyć słynny dom urodzenia Jerzego Fryderyka Haendla, bo go uwielbiam. W pobliskim Lipsku w kościele św. Tomasza grób Bacha znajduje się przed głównym ołtarzem. A potem stamtąd na piechotę idziesz sobie na stadion, na którym Meksyk gra z Argentyną, i w tym meczu gra młody Messi. Wtedy wiesz, że życie jest piękne - mówił gość Dwójki. 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Stefan Szczepłek (dziennikarz sportowy, meloman)

Data emisji: 13.08.2022

Godzina emisji: 12.00

mo

reklama

Czytaj także

Stefan Szczepłek: piłka nożna się zmienia, ale nie emocje

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 13:00
- Co kilka lat pojawiają się jakieś gwiazdy futbolu i ciągle porównujemy ich z tymi z przeszłości. Porównujemy Messiego do Maradony, zadajemy sobie pytanie, czy np. Pele albo Deyna daliby sobie radę we współczesnej piłce. Bo sens życia każdego kibica sprowadza się do jednego pytania: "co by było, gdyby". Ale to nie ma sensu, bo piłka nożna się zmienia - mówił w Dwójce dziennikarz sportowy i komentator.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Szczepłek: Petersburg nie jest tani, ale wart każdej ceny

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 16:48
- Patrząc na te piękne pałace, na Prospekt Aleksandra Newskiego, na mnóstwo rzeczy, mam świadomość, że jestem w miejscu absolutnie szczególnym. Ja nie mógłbym mieszkać poza Polską, ale z Petersburga mógłbym nie wyjeżdżać - mówił Stefan Szczepłek, gość audycji Roberta Mazurka.
rozwiń zwiń