Dr Sławomir Dębski: historia w moim życiu wzięła się z pasji [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 13:15
- Jako chłopak czytałem bardzo dużo różnych rzeczy. Przełomowym momentem było chyba, jak w VIII klasie szkoły podstawowej tata kupił mi książkę "Drugi rozbiór Polski" Roberta Howarda Lorda - mówił w audycji "Mazurek słucha" dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

Od historii do spraw międzynarodowych

Sławomir Dębski (ur. 1971) jest historykiem, politologiem, ekspertem ds. międzynarodowych. Także autorem książek, artykułów i zbiorów źródeł historii dyplomacji.

W kręgu jego zainteresowań znajdują się: polska polityka zagraniczna, polityka zewnętrzna Unii Europejskiej, NATO, rosyjska polityka zagraniczna i wewnętrzna, stosunki niemiecko-rosyjskie. Od 2016 roku szefuje Polskiemu Instytutowi Spraw Międzynarodowych. Wcześniej przez 5 lat kierował Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Eye-opener

Jego pierwszą miłością była historia. Do zajęcia się tą dziedziną nauki pchnęła go lektura książki "Drugi rozbiór Polski", napisana na początku XX wieku przez Amerykanina Roberta Howarda Lorda.

- To była ciężka lektura dla chłopaka w VIII klasie szkoły podstawowej. Nic nie rozumiałem z tego, co czytałem, ale zafascynowało mnie to, że amerykański historyk dłubie w takich peryferyjnych tematach, absolutnie niszowych, i jeszcze pisze książkę, która jest znakomicie źródłowo obudowana. To było, jak to się mówi, eye-opener; otworzyło mi oczy na nową perspektywę, że można siedzieć gdzieś w archiwach i wygrzebywać takie detale, takie historie. Jestem mojemu tacie bardzo wdzięczny za to - podkreślał gość Dwójki.

Droga eksperta analityka

Swojego zawodowego życia ostatecznie jednak nie związał z historią. - Skończyłem studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Napisałem doktorat, a później siadłem do pisania książki. Zajęło mi to dwa lata. A wcześniej jeszcze zbierałem archiwa, materiały, kwerendy archiwalne. Jeździłem do Rosji, Stanów, Wielkiej Brytanii, Niemiec. Potem dzień w dzień pisałem. Jeśli wychodziłem z domu, to tylko w absolutnie koniecznych sprawach. Po dwóch latach takiego życia byłem bardzo zmęczony. I nagle pojawiła się oferta z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych - wspominał dr Sławomir Dębski.


Posłuchaj
58:22 2022_09_10 11_59_59_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Rozmowa z dr. Sławomirem Dębskim, dyrektorem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Mazurek słucha/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: dr Sławomir Dębski (historyk, politolog, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 10.09.2022

Godzina emisji: 12.00

pg

Czytaj także

Łukasz Kamiński dyrektorem Ossolineum. "To żywa instytucja"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 13:05
- Ossolineum może być żywym elementem naszej współczesności. Nieustannie na nowo szukamy swojej tożsamości, określamy się, kim jesteśmy, i robimy to, odnosząc się do przeszłości - mówił w Dwójce Łukasz Kamiński, nowy szef Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Wierzbicki: jedyne, co potrafię, to pisać [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 13:20
- Mój stosunek do dzieła sztuki zawiera się w słowie "podziw", nie "przeżycie", choć jestem zdolny tego doświadczać, jak prawie każdy. U mnie się to z wiekiem skrystalizowało - to jest podziw. Słucham Chopina nie po to, żeby się wzruszać, tylko żeby podziwiać - mówił w Dwójce Piotr Wierzbicki, pisarz, dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny.
rozwiń zwiń