The King’s Singers - wokalni giganci

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 12:00
Spotkanie z zespołem o niezwykłym kolorycie głosowym i repertuarowym. Mają już przeszło pół wieku i od lat inspirują miłośników wokalu. Na spotkanie z The King’s Singers zaprosił Waldemar Malicki. 
The Kings Singers - zespól założony przy Kings College w Cambrigde w 1968 roku, przez lata działalności w swym repertuarze zgromadził utwory od najdawniejszych renesansowych mistrzów jak Monteverdi czy Orlando di Lasso po współczesnych znakomitych kompozytorów - Gyorgy Ligetiego i Henryka Mikołaja Góreckiego
The King's Singers - zespól założony przy King's College w Cambrigde w 1968 roku, przez lata działalności w swym repertuarze zgromadził utwory od najdawniejszych renesansowych mistrzów jak Monteverdi czy Orlando di Lasso po współczesnych znakomitych kompozytorów - Gyorgy Ligetiego i Henryka Mikołaja GóreckiegoFoto: Marek Lapis / Forum

The King’s Singers - zespół powstał 1 maja 1968 r. z inicjatywy szóstki chórzystów – absolwentów King’s College Uniwersytetu Cambridge. Od początków istnienia aż do chwili obecnej formacja występuje jako sześcioosobowy ansambl, zróżnicowany pod względem doboru głosów wokalnych.

Zespół dysponuje bogatym repertuarem, urozmaiconym pod względem gatunkowym i stylistycznym. Od pierwszych lat działalności formacja była wielokrotnie zapraszana do udziału w programach telewizyjnych, cieszących się ogromną popularnością wśród odbiorców na całym świecie, tworzących szeroki krąg entuzjastów sztuki wokalnej The King’s Singers.

Ansambl występował w licznych ośrodkach muzycznych i salach koncertowych o międzynarodowej renomie, m.in. Royal Albert Hall w Londynie, Carnegie Hall w Nowym Jorku czy na deskach Opery w Sydney. Obfity i doceniany dorobek artystyczny zespołu znajduje potwierdzenie w szeregu zdobytych nagród.

Formacja stale poszerza repertuar oparty na rozlicznych zamówieniach utworów skomponowanych i opracowanych przez najwybitniejszych twórców muzyki współczesnej, takich jak m.in.: John Tavener, Tōru Takemitsu, John Rutter, Luciano Berio, Nico Muhly, György Ligeti, Eric Whitacre. Prowadząc warsztaty i kursy mistrzowskie na całym świecie, członkowie The King’s Singers stawiają sobie za cel propagowanie różnorodnej muzyki chóralnej i radości płynącej ze wspólnego śpiewania.

[Źródło: nospr.org.pl]

 

Posłuchaj
117:49 2021_12_11 10_00_01_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 The King’s Singers - wokalni giganci (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

Zobacz:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 11.12.2021

Godzina emisji: 10.00

Zobacz więcej na temat: chór Waldemar Malicki Dwójka

Czytaj także

Cykl natury w dźwiękach zaklęty

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 18:00
„Kołowrót” wspólna podróż tria Bastarda i chóru uniwersyteckiego SWPS to album inspirowany kulturą tradycyjną, ludowymi rytuałami i cyklem natury. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stabat Mater" Zagajewskiego. Cztery chóry nad głowami

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 10:00
Cztery chóry ustawione na rozległym filharmonicznym balkonie, do tego instrumentaliści grający również w przestrzeni i z przestrzenią - "Stabat Mater" Artura Zagajewskiego był tematem dzisiejszej audycji cyklu "Nowa Polska".
rozwiń zwiń