Brass Federacja i wyjątkowe kolędy w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 10:00
- Kolędy dość łatwo się aranżuje. To ładne melodie, można się pobawić brzmieniem instrumentów dętych, dlatego u nas jest też swing, funk, kolory trochę inne od powszechnie przyjętych w takich przypadkach - mówił na antenie Dwójki Piotr Wróbel, założyciel zespołu Brass Federacja, który wystąpi w najbliższej "Miejscówce z Dwójką".
Brass Federacja w składzie: Maurycy Idzikowski, Kuba Łupiński  trąbki, Szymon Białorucki, Bartek Łupiński  puzony, Piotr Wróbel  suzafon, Wojtek Sobura  perkusja
Brass Federacja w składzie: Maurycy Idzikowski, Kuba Łupiński – trąbki, Szymon Białorucki, Bartek Łupiński – puzony, Piotr Wróbel – suzafon, Wojtek Sobura – perkusjaFoto: Gregorczyk BW
  • W Boże Narodzenie na Miejscówkowej scenie wystąpi Brass Federacja, która zaprezentuje się w wyjątkowej odsłonie - rasowy brass band zagra kolędy w autorskich aranżacjach.
  • Na "Miejscówkę" zaprosił w "Poranku Dwójki" założyciel Brass Federacji Piotr Wróbel - puzonista, suzafonista i kompozytor. 
  • Muzyk zapowiedział również drugi album zespołu, który ukaże się na początku 2022 roku.

Kolędy w autorskich aranżacjach​ z wykorzystaniem instrumentów dętych - tak nietypowo zapowiada się najbliższa, świąteczna "Miejscówka z Dwójką". Jej gospodarzem będzie Brass Federacja - zespół nawiązujący do tradycji nowoorleańskich brass bandów, ale na tej bazie tworzący własne kompozycje. Wszystkie wykorzystywane przez nich instrumenty - począwszy od suzafonu, poprzez puzony, baryton marszowy, trąbki, flugelhorn - należą do rodziny dętych blaszanych.

Czytaj też:

Zespół w sali prób pracuje nad nowymi utworami. - Co roku przygotowujemy kolędę lub dwie do zaprezentowania przed świętami, aby złożyć życzenia fanom. "Miejscówka z Dwójką" zmobilizowała nas, by to połączyć w jakąś całość, udało się stworzyć program tego wyjątkowego koncertu. To będą dobrze znane kolędy i pastorałka "Lulejże mi, lulej", wykonywana przez Ewę Bem i dobrze znana z zakończenia filmu "Miś" - mówił Piotr Wróbel.

Gość Dwójki zapowiedział również drugi album zespołu. - 16 stycznia odbędzie się koncert premierowy, to całkowicie autorska muzyka, wyłącznie nasze kompozycje i aranżacje. Tytuł tej płyty: "Poniatowski Mosteczek", wskazuje na tradycję "brasskotek", spotkań z naszą muzyką na Bulwarach Wiślanych, nierzadko do późnych godzin nocnych. Brass bandy mogą grać wszędzie i są tanie - podkreślił. 

Zobacz zapowiedź:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Brass Federacja zagra w składzie: Maurycy Idzikowski, Kuba Łupiński - trąbki, Szymon Białorucki, Bartek Łupiński - puzony, Piotr Wróbel - suzafon, Wojtek Sobura - perkusja.


Posłuchaj
10:51 2021_12_21 09_33_17_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Piotr Wróbel - założyciel zespołu Brass Federacja - zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

 

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszamy w sobotę (25.12) o godz. 19.00 - transmisja będzie dostępna na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.plFacebooku i kanale YouTube Dwójki.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Wróbel (puzonista, suzafonista i kompozytor, założyciel zespołu Brass Federacja)

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Ferajna Jastrzębskiego gra szlagiery międzywojnia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 19:30
Ferajna Jastrzębskiego to powrót do muzyki czasów międzywojennych. To podróż w czasie do królujących wówczas fokstrotów, polek, tang i walczyków. Repertuar, który usłyszeliśmy podczas "Miejscówki z Dwójką", stanowią popularne przed laty szlagiery warszawskich salonów, ale również placów, podwórek i ulic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Miejscówka z Dwójką". Michał Górczyński: będzie występował ze mną robot

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 17:27
- W czasie koncertu wykonam m.in. mega interwał, czyli oktawę. Partnerował będzie mi robot. Inspiracja wzięła się stąd, że razem z zespołem William's Things nagraliśmy płytę "The robots are coming". Fascynuje mnie sztuczna inteligencja. Zadaję sobie pytanie, czy ta sublimacja przyszłości robotów nie powinna być zapoczątkowana swego rodzają próbą dialogowania z maszynami właśnie poprzez muzykę - mówił Michał Górczyński, gospodarz najbliższej "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń