Muzyka dawna plus saksofon, czyli spotkanie przeszłości z przyszłością

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 12:00
Podczas tego wydania audycji przysłuchiwaliśmy się niezwykłym muzycznym połączeniom, takim jak chociażby dodanie partii saksofonu do utworów renesansowych.
Saksofon to instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych
Saksofon to instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowychFoto: Shutterstock/Viktor Hladchenko

Prowadzący, zapowiadając swoją audycję, stwierdził, że jakiś czas temu ważnym wydarzeniem w muzycznym krajobrazie naszego kontynentu było nagranie zespołu The Hilliard Ensemble, który wykonywał muzykę renesansu z dodanym głosem saksofonowym, za który odpowiadał Jan Garbarek.

- Wszyscy wtedy stwierdziliśmy, że być może kryją się pod tym nagraniem jeszcze inne możliwości innych kompozytorów, innych połączeń, innych instrumentów. I tak się właśnie zaczęło, dodano do przeszłości przyszłość. Chciałbym państwa zaprosić na owo spotkanie przeszłości z przyszłością - mówił Waldemar Malicki.

***

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma.

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet powozy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę.

Zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

Posłuchaj
117:26 2022_08_13 10_00_00_Dwojka_Upior_w_eterze_Waldemar_Malicki_Show .mp3 Muzyka dawna plus saksofon, czyli spotkanie przeszłości z przyszłością (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 13.08.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Wratislavia Cantans. Jedenaście fletów, barok i gry

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 15:08
– To dzięki fletowi zostałem muzykiem. Od niego wszystko się zaczęło – mówił Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny festiwalu Wratislavia Cantans.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Utwory na wiele orkiestr

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 23:00
Co zrobić, gdy mamy do dyspozycji więcej niż jedną znakomitą orkiestrę? Napisać utwór na dwie, trzy, a może na cztery orkiestry? Czy jest to możliwe? Jak to robiono? Kto takie utwory komponował? O tym rozmawialiśmy w audycji "Karnawał instrumentów".
rozwiń zwiń