Wratislavia Cantans. Jedenaście fletów, barok i gry

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 15:08
– To dzięki fletowi zostałem muzykiem. Od niego wszystko się zaczęło – mówił Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny festiwalu Wratislavia Cantans.
Audio
  • Wratislavia Cantans - jedenaście fletów, barok i gry. Rozmowa z Giovannim Antoninim (Dwójka)
Giovanni Antonini znany jest przede wszystkim jako założyciel zespołu Il Giardino Armonico. Na zdjęciu artysta prowadzi grupę podczas jednego z koncertów
Giovanni Antonini znany jest przede wszystkim jako założyciel zespołu Il Giardino Armonico. Na zdjęciu artysta prowadzi grupę podczas jednego z koncertówFoto: Benjamin Pritzkuleit/wikimedia/CC BY-SA 4.0

– Mam bogaty zbiór fletów. Po pierwsze interesuje mnie historia tego instrumentu, po drugie jako instrumentalista potrzebuję szerokiego zbioru fletów. Flet to niestety nie skrzypce, potrzeba całego mnóstwa rodzajów: renesansowy, sopranowy, tenorowy, altowy, basowy itd. – powiedział. – Do Wrocławia wróciłem z długiego tournée, podczas którego grałem muzykę renesansową na 11 fletach. Reszta została w Mediolanie – dodał.

Giovanni Antonini Flety mam zawsze pod ręką. To dla mnie bardzo ważne, by nie przestawać grać

Giovanni Antonini opowiadał także o wyzwaniach, jakie stoją przed dyrektorem artystycznym festiwalu, o tym, jak dziś nagrywać dzieła barokowe, o ewolucji instrumentów, a także o tym, co łączy gry i muzykę oraz co podawane zwierzętom "dziwaczne pasze" mają wspólnego z wykonawstwem historycznym.

***

Tytuł audycji: Nie tylko włoski barok. Świąteczne spotkanie z Giovannim Antoninim

Rozmawiała: Klaudia Baranowska 

Gość: Giovanni Antonini

Data emisji: 26.12.2016

Godzina emisji: 14.30

mc/mz

Czytaj także

"Muzyka hiszpańskiego baroku zaskakuje kolorami"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 12:53
- Kombinacja języka i rytmu wyróżnia muzykę barokową Hiszpanii na tle repertuaru innych krajów tego czasu - mówił Eduardo López Banzo, którego zespół Al Ayre Español wystąpił podczas koncertu inauguracyjnego tegorocznego festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paul O'Dette między melancholią a dowcipem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 12:30
– John Dowland wiele razy przeżywał okresy rozpaczy. To znajdowało odbicie w jego muzyce. Nie brak w niej jednak pierwiastka żartobliwego – mówił lutnista Paul O'Dette o kompozytorze, którego dzieła zagrał na festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrzezanie Jezusa, czyli wyprawa do średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 15:00
– To fascynujący repertuar rozciągający się od XII do XVI wieku – mówił francuski tenor i dyrygent Dominique Vellard o rękopisach z Puy-en-Velay, których fragmenty zabrzmiały na festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cenčić: na nagraniach kastraci brzmią jak starsze panie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 12:25
- Mamy nagrania kastratów z początku XX wieku. Niestety, zrealizowano je, gdy śpiewacy byli dość wiekowi, mieli około 60 lat - mówił w Dwójce znakomity kontratenor, który wystąpił w koncercie finałowym festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń