"Planety" - słynne dzieło mało znanego Gustava Holsta

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023 12:00
Pierwsze publiczne wykonanie tego utworu miało miejsce w 1920 roku w London Symphony Orchestra pod kierunkiem Alberta Coatesa, a "Planety" od razu zyskały uznanie publiczności i ogromną popularność.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Bohaterem audycji był brytyjski kompozytor Gustav Theodore Holst. - Urodził się w 1873 roku i w zasadzie jego twórczość, mimo że bogata, byłaby całkowicie zapomniana, gdyby nie jedno dzieło, które dla odmiany jest znane wszystkim na całym świecie. "Planety" - suita, którą gra każda wielka orkiestra i każdy wielki dyrygent ma ją w swoim repertuarze - zapowiadał swoją audycję Waldemar Malicki. - Zapraszam Państwa na spotkanie nie tylko z "Planetami", ale również z Gustavem Holstem i jego zainteresowaniem muzyką ludową z Anglii, Indii, Japonii i wieloma innymi - dodał.


Posłuchaj
119:21 2023_01_07 10_00_01_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 "Planety" - słynne dzieło mało znanego Gustava Holsta (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka) 

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę.

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 7.01.2023

Godzina emisji: 10.00

mg/pg

Czytaj także

Konkurs na nowy gmach Polskiej Opery Królewskiej. "Powinien wiązać artystów z widzami"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 11:40
- Mamy lokalizację, wszystkie procedury są przygotowane, potrzebujemy dobrego pomysłu. Mam nadzieję, że nowoczesny budynek Polskiej Opery Królewskiej powstanie bardzo szybko - mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzesimir Dębski - "Przeboje Wielkiego Ekranu" w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 10:35
- W filmie - to jest paradoks - muzyka ma często kilkanaście sekund. Jakiś odcinek, temat filmowy, pokazuje się na kilkanaście sekund i reżyser jest już jest zdenerwowany, że za długo - mówił w Dwójce jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej Krzesimir Dębski.
rozwiń zwiń