Śląskie reggae. Album "Front Page News" grupy R.A.P.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 12:00
Po 35 latach od nagrania ukazał się właśnie owiany legendą album "Front Page News" gliwickiej grupy R.A.P., czyli Reggae Against Politics.
Okładka płyty Front Page News zespołu R.A.P
Okładka płyty "Front Page News" zespołu R.A.PFoto: Mat. prasowe

To był punkt wyjścia, aby przysłuchać się fenomenowi śląskiego reggae. W audycji zagrali też m.in. Śmierć Kliniczna i The Old Paroots. A na deser inna premiera z archiwów, koncertowe archiwalia zespołu Izrael.

To właśnie na Śląsku, a konkretnie w Gliwicach, narodził się w latach 80. najstarszy w Polsce festiwal reggae - Winter Reggae. Organizowana przez środowisko studenckie impreza ściągała do miasta ikony gatunku, grali tam Izrael, Kultura, R.A.P., Gedeon Jerubbaal, Daab, Bakszysz, Niepodległość Trójkątów, Rokosz, a nawet Kult.

Polska odmiana reggae z tamtych czasów była tak naprawdę fuzją gatunków muzycznych i mocno splatała się z punkiem i punk rockiem. Specyficzne były również teksty piosenek, w których pojawiały się treści antysystemowe, choć z założenia reggae nie jest muzyką protestu czy buntu.

***

Reggae Against Politics ma w historii polskiego reggae podobny status jak Siekiera (ta z 1984) w polskim punk rocku. Obydwa zespoły zagrały niewiele koncertów, istniały około roku i wywróciły się na meandrach zdarzeń wewnętrznych, nie pozostawiając po sobie wydanego albumu. A jednocześnie istniejąc tak krótko i występując na żywo na najważniejszych polskich festiwalach (nie mamy tu na myśli oczywiście Sopotu, Opola czy Zielonej Góry), przetoczyły się przez polską scenę jak burza, pozostawiając niezatarte do dzisiaj wrażenie.

Muzycy R.A.P. w przeciwieństwie do Siekiery mieli za sobą doświadczenie z socjalistycznym przemysłem płytowym, w poprzedniej grupie Śmierć Kliniczna. No i zdążyli przed zakończeniem działalności zarejestrować w studio CCS materiał na swoją płytę. Była to nagroda za wygranie festiwalu w Jarocinie w 1986 roku. Tyle że, jak się okazało po dokonaniu nagrań, wiązało się ze sprzedaniem części duszy. Z braku zgody zespołu na takie rozwiązanie materiał przeleżał w szufladzie wiele lat. Kilkukrotnie odbywały się rozmowy na temat jego odkupienia. Finalnie – trafił w ręce zespołu bezpłatnie.

Co było siłą R.A.P.-u? Odważne, żywiołowe partie wokalne śpiewane przez trzech wokalistów i czyste jamajskie roots w warstwie muzycznej. To było zupełnie odmienne od dominujących wtedy w polskim reggae powolnych, transowych, ciągnących się przez kolejne minuty utworów...

Z radością, że w końcu, ale i ogromnym żalem, że dopiero teraz, muzycy zespołu R.A.P. oraz wydawcy: Zima Records i Manufaktura Legenda przedstawiają oryginalny debiutancki album: "Front Page News".

[opis pochodzi od wydawcy]

Posłuchaj
115:48 2021_12_22 23_00_34_PR2_Nocna_strefa.mp3 Muzyka gliwickiej grupy R.A.P., czyli Reggae Against Politics (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

"Nocna strefa" to dwugodzinne pasmo autorskie, w którym przemierzamy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Jest to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło dotąd czasu, oraz po płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabierają Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę muzyczną.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 22.12.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Przegląd muzycznych nowości

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 17:47
W "Nocnej Strefie" Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk tym razem sięgnęli po muzyczne nowości - albumy, które zostały wydane przed kilkoma tygodniami, lecz jak dotąd nie zostały zaprezentowane w naszej audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jimi Hendrix i Miles Davis. Co łączy ich płyty?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 00:55
We wtorkowej "Nocnej strefie" Piotr Metz zaprezentował albumy zespołu The Jimi Hendrix Experience oraz Milesa Davisa.
rozwiń zwiń