Cytry, gitary i Błękitna Tęcza Harry'ego Partcha

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 08:00
Audycję wypełni demokratyczne wsłuchiwanie się w brzmienia strun (instrumentów strunowych) z różnych stron świata. Będą to cytry, gitary, ale też strunowe rzeźby stworzone przez Harry'ego Partcha, np. "błękitna tęcza".
Nazwa cytry wskazuje na pokrewieństwo ze starogrecką kitharą, podobnie jak nazwa gitara
Nazwa cytry wskazuje na pokrewieństwo ze starogrecką kitharą, podobnie jak nazwa gitaraFoto: Shutterctock/Shan_shan

Dziwną i trudną wiosnę 2022 witać będziemy między innymi muzyką Wojtka Błażejczyka oraz rumuńskiego duetu Irinel Anghel/Sorin Romanescu. Będzie też jeden z najsłynniejszych utworów orkiestrowych Wolfganga Rihma w nowym nagraniu oraz ptasie śpiewy przełożone przez ludzką wyobraźnię na głosy i instrumenty.

Zapraszam

Ewa Szczecińska

***

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną, oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.

Prowadząca, Ewa Szczecińska, o swoim paśmie pisze tak:

Ciekawych zapraszam do wspólnego słuchania i odkrywania dawnych oraz nowych dźwiękowych konstelacji powstających tu i na drugim końcu świata też.

Muzyka to dźwięki ułożone w najrozmaitszych konstelacjach: kreacja naszych wyobrażeń o świecie, wszechświecie, naturze i nas samych. By zgłębić jej moc - życia z pewnością nie starczy. Ale ciągle coś pcha, by szukać: w czasie i w przestrzeni; w wiekach średnich, wczoraj i dziś; na fortepianie, koto, drumli i syntezatorze...

Posłuchaj
114:42 2022_04_25 23_01_32_PR2_Nocna_strefa.mp3 Cytry, gitary i Błękitna Tęcza Harry'ego Partcha (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Na audycję "Nocna strefa" zapraszamy w poniedziałek (25.04) w godz. 23.00-00.55.

Czytaj także

Dominik Strycharski. "Symfonia Fabryki Ursus"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 07:00
Instrumenty - Miejsca i Ludzie. W "Nocnej strefie" zapraszaliśmy na spotkanie z tak skonfigurowaną opowieścią o... muzyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harfa i jej magiczne nastroje

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 07:00
Słuchając "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego, często zachwycamy się słynnym "Walcem kwiatów", a w szczególności instrumentalnym solo na harfę. Rozpływamy się nad magicznym nastrojem, jaki potrafi wykreować harfa. Dlatego w najbliższym "Karnawale instrumentów" opowiedzieliśmy o wszystkich odcieniach tego instrumentu.
rozwiń zwiń