Wywiad z Kazimierzem Jonkiszem, część I

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 00:55
Nagrywał legendarne jazzowe płyty, z "Winobraniem" Zbigniewa Namysłowskiego na czele. Ma też swój (niemały!) udział w sukcesie największych dokonań polskiej muzyki popularnej - jego perkusję słychać na "Zegarmistrzu światła" Tadeusza Woźniaka i "Magii obłoków" Marka Grechuty.
Kazimierz Jonkisz
Kazimierz JonkiszFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Był też prawdopodobnie pierwszym polskim perkusistą-liderem, prowadzącym swój regularny zespół i nagrywającym z nim płyty (debiut: "Tiritaka" z 1980 roku).

Cały czas jest aktywny, prowadzi swoje zespoły, nagrywa, uczy, koncertuje - rozmowa z Kazimierzem Jonkiszem to podróż po historii polskiego jazzu i potężny zastrzyk energii.

W pierwszej części rozmowy perkusista wrócił wspomnieniami do początków kariery, współpracy z Grechutą i Woźniakiem, ale też do rodzinnych Wilamowic. Przywitaliśmy się więc po wilamowsku, a Kazimierz Jonkisz opowiedział o tajemniczym, zanikającym już języku spod Bielska-Białej.

A wśród nowości wydawniczych (po północy) dominowały tym razem małe składy, m.in.: "Loud Silence" Piotra Wyleżoła i Szymona Miki, "The End of Something" Artura Majewskiego i Vasco Trilli, "Mists Of The Past" tria Maciej Czajkowski Trio.

Czytaj także:

Posłuchaj
116:49 2022_12_21 23_00_04_Dwojka_Rozmowy_improwizowane.mp3 Wywiad z Kazimierzem Jonkiszem, część I (Rozmowy improwizowane/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w cyklu Nocna strefa

Prowadził: Janusz Jabłoński

Gość: Kazimierz Jonkisz (perkusista, kompozytor, pedagog)

Data emisji: 21.12.2022

Godzina emisji: 23.00

djr/mo

Czytaj także

Koreańscy szamani leczą jazzowych perkusistów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 22:30
– Pewien koreański flecista powiedział mi: "powinieneś pojechać do Korei i spotkać się z moim kolegą z wojska. On cię naprawi" – mówił Simon Barker o kryzysowym okresie swojego życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kochanowski, Kaper, Kilar i inni. Rozmowa z Kubą Stankiewiczem

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 08:00
Wszyscy podziwiają utwory Victora Younga i Bronisława Kapera, takie jak "Stella by Starlight" czy "On Green Dolphin Street", ale nie każdy zna ich niezwykłe biografie oraz związki z Polską. Nieco inaczej jest w przypadku Henryka Warsa - choć w Polsce nie docenia się jego twórczości z okresu amerykańskiego, a w USA - z lat spędzonych w Warszawie.
rozwiń zwiń