Polihymnia i Psyche. Anna Rybacka w "Rozmowach improwizowanych"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 00:55
W tym wydaniu audycji o głosie, improwizacji i związkach muzyki z praktyką terapeutyczną rozmawialiśmy z wokalistką Anną Rybacką. 
Anna Rybacka
Anna RybackaFoto: fot. Hipermania

Ukończyła studia psychologiczne (w Polsce) oraz muzyczne (w duńskim Rhythmic Music Conservatory). Dwie pasje splotły się już w temacie jej pracy magisterskiej, w której badała czynniki tożsamości i dobrostanu polskich muzyków jazzowych. Dziś prowadzi w Kopenhadze własną praktykę terapeutyczną, a jednocześnie nadal pozostaje aktywna jako artystka.

Jak odnalazła się na emigracji w Danii? Jak udało jej się przekroczyć konwencje "jazzowej wokalistyki" i co jej to dało? Jak swoje doświadczenie muzyczne wykorzystuje w pracy terapeutycznej?

Mówiliśmy też o realizacji ważnego projektu JazzCamp for Girls w Katowicach i posłuchaliśmy płyt nagranych przez artystkę ze Stefanem Pasborgiem, w trio Sphere (z Markiem Kądzielą i Jakubem Dybżyńskim) i w duecie The Art of Escapism (z wokalistką Lo Ersare).

Nie zabrakło interesujących nowości (nie bez związku z tematami wywiadu z Anną Rybacką):

  • płyta o pięknym tytule (i podobnej zawartości) "Homecoming Medley or Society into Sound" zespołu Sounding Society - nowej grupy Tomo Jacobsona, polskiego kontrabasisty mieszkającego w Kopenhadze,
  • nowa płyta Krzysztofa Pabiana, polskiego kontrabasisty mieszkającego w Chicago - "Intersecting Parallels", nagrana wraz z gitarzystą Danem Phillipsem,
  • przejmujący album "Sweet Tooth" kontrabasistki Mali Obomsawin, inspirowany muzyką rdzennych Amerykanów.
Anna Rybacka
Anna Rybacka

Posłuchaj
116:37 2023_01_11 23_00_07_Dwojka_Nocna_strefa.mp3 Polihymnia i Psyche. Anna Rybacka w "Rozmowach improwizowanych" (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w cyklu Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 11.01.2023

Godzina emisji: 23.00

mo


Czytaj także

Kinga Głyk, talent i skromność. Reportaż "Dama PiK" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 11:30
Kinga Głyk, uważana za najlepszą polską basistkę młodego pokolenia, od 12. roku życia występowała z ojcem (wibrafon) i bratem (perkusja) w rodzinnym zespole Głyk P.I.K. Trio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Masecki gra przeboje Zygmunta Karasińskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 19:00
Podczas tego wieczoru z cyklu "Jazz.PL" znakomity pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki przypomniał twórczość pioniera polskiego jazzu – Zygmunta Karasińskiego. 
rozwiń zwiń