Muzyka Jacka Dejohnette'a na 80. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 20:00
Jack Dejohnette, jeden z najwybitniejszych perkusistów w dziejach jazzu, skończył w sierpniu 80 lat. Ten dostojny jubileusz uczciliśmy nocą pełną jego muzyki.
Bohaterem Nocnej strefy będzie tym razem Jack Dejohnette
Bohaterem "Nocnej strefy" będzie tym razem Jack DejohnetteFoto: shutterstock.com/Evannovostro

Będzie to okazja do przypomnienia prawdziwych klasyków, do których przyłożył ręki. Usłyszymy go grającego z takimi artystami, jak Miles Davis, Charles Lloyd, Freddie Hubbard, Tomasz Stańko, Foday Musa Suso, Kenny Wheeler.

Dla Jacka Dejohnette'a perkusja nie była pierwszym instrumentem, po który sięgnął. Muzyk od czwartego roku życia uczył się gry na pianinie. Na tym instrumencie grał do 14 roku życia, kiedy to za namową wujka zamienił klawisze na perkusję.

Niedługo potem zaczął występować w lokalach swojego rodzinnego Chicago z różnymi zespołami: początkowo grając R&B, a później przechodząc do muzyki awangardowej, którą grał w towarzystwie Roscoe Mitchella i Richarda Abramsa. Na początku lat 60. miał okazję akompaniowania Johnowi Coltrane'owi. W 1966 przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie szybko stał się jednym z najpopularniejszych perkusistów jazzowych.

***

Zapraszamy do słuchania 3-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabierają Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.


Posłuchaj
143:39 2022_09_01 22_32_59_PR2_Nocna_strefa.mp3 Muzyka Jacka Dejohnette'a (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 31.08.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Tony Williams. Z Milesem Davisem, solo i z własnym zespołem

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 11:54
Bohaterem "Nocnej strefy" był Tony Williams - perkusista drugiego wielkiego kwintetu Milesa Davisa. Muzyk odszedł z niego na początku roku 1969, mając już w planach własny zespół, Lifetime, ale zgodnie z obietnicą wrócił do Milesa na sesję do płyty "In the Silent Way" i został uhonorowany utworem "Dual Mr. Anthony Tillmon Williams Process".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Kochan & musiConspiracy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 19:05
W cyklu "Jazz.PL" odbył się koncert perkusisty Jacka Kochana i jego zespołu musiConspiracy. Artyści wykonali utwory z najnowszego albumu "Life, Stress and Other Pleasures". 
rozwiń zwiń