Jonny Greenwood i Thom Yorke. O wpływach i inspiracjach

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 07:00
W "Nocnej strefie" można było się przekonać o tym, jaki wpływ na twórczość i karierę Jonny'ego Greenwooda  miał Krzysztof Penderecki.
Czarne płyty
Czarne płyty Foto: Shutterstock/Twin Design

Zastanawialiśmy się też, dlaczego Thom Yorke czytał podczas nagrywania płyty "Kid A" książkę "Revolution in the Head: The Beatles' Records and the Sixties" brytyjskiego krytyka muzycznego Iana MacDonalda. 

W poprzednich wydaniach "Nocnej strefy" mówiliśmy już o tym, w jaki sposób twórczość Krzysztofa Pendereckiego inspirowała gitarzystę grupy Radiohead Jonny'ego Greenwooda, a w audycji poświęconej najnowszej płycie Bartka Wąsika "Daydreamer", dla której inspiracją stała się muzyka zespołu Radiohead, słuchaliśmy też wspólnych nagrań Jonny’ego Greenwooda z Krzysztofem Pendereckim.

Posłuchaj
114:30 2022_11_29 23_00_00_PR2_Nocna_strefa.mp3 Jonny Greenwood i Thom Yorke. O wpływach i inspiracjach (Nocna strefa/Dwójka) 

Czytaj także:

[źródło: Facebook/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

"Nocna strefa" to 2-godzinne pasmo autorskie, w którym przemierzamy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Jest to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną, oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabierają Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę:

Ewa Szczecińska i Krzysztof Dziuba (na zmianę, co drugi poniedziałek), Piotr Metz (wtorki), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński oraz Rafał Księżyk (na zmianę, co drugą środę), Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk (czwartki).

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 29.11.2022

Godzina emisji: 23.00

djr/kor


Czytaj także

WP #304. The Beatles i Oasis

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 07:05
Tym razem w "Wieczorze płytowym" sięgneliśmy po dwa niezpomniane albumy: The Beatles z krążkiem "Revolver" z 1966 roku oraz "(What's the Story) Morning Glory?" grupy Oasis z 1995 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WP #306. Eksperymentalne Radiohead i koncertowy Sun Ra

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 14:31
W kolejnym wydaniu "Wieczoru płytowego" sięgnęliśmy po albumy brytyjskiej grupy Radiohead - "Kid A" oraz amerykańskiego artysty Sun Ra - "Disco 3000". 
rozwiń zwiń