"Cząstki kobiety" - pomiędzy teatrem a filmem

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 10:00
- To historia o wyrażaniu siebie jako kobiety, nie tylko z perspektywy prawnej, ale też tego, co narzuca tradycja, światopogląd, religia i jak w tym układzie kobiety odnajdują swoją rolę i tożsamość - mówił w Dwójce aktor Dobromir Dymecki o filmie "Cząstki kobiety" Kornéla Mundruczó, jednego z najważniejszych twórców współczesnej węgierskiej kinematografii.
Martha (Vanessa Kirby) i Sean (Shia LaBeouf)  w filmie Cząstki kobiety
Martha (Vanessa Kirby) i Sean (Shia LaBeouf) w filmie Cząstki kobietyFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
21:51 2021_01_03 09_30_50_PR2_Magazyn_Filmowy.mp3 "Cząstki kobiety" - pomiędzy teatrem a filmem (Magazyn filmowy/Dwójka)

Scenariusz produkcji "Cząstki kobiety", której premierę zapowiedziano na 7 stycznia, został stworzony na podstawie spektaklu o tym samym tytule, który reżyser po raz pierwszy zaprezentował w teatrze TR Warszawa.

Jak wspominał Dobromir Dymecki  odtwórca jednej z postaci w spektaklu  to opowieść o rodzinie z perspektywy kobiecej. - Na tym chyba też polega oryginalność, bo takich dramatów o kobietach jest w ogóle bardzo mało. A Kornel Mundruczo i Katę Weber zdecydowali się oddać ten głos właśnie kobietom - mówił aktor.

Zdaniem aktorki Agnieszki Żulewskiej, w tej historii każdy będzie w stanie odnaleźć siebie. - Te układanki rodzinne zostały przeniesione w bardzo radykalny sposób na scenę. Mówiąc "radykalne", mam na myśli formę, a jest to hiperrealizm. I w zasadzie mamy dwie godziny spektaklu, w którym dzieje się tylko nasze trwanie, nic tam się spektakularnego nie wydarza - opowiadała.

Czytaj też:

Kornél Mundruczó to jedna z najważniejszych postaci współczesnej węgierskiej kinematografii, autor wyróżnionego w Cannes "Białego Boga". Choć w filmie Maja staje się Marthą, fabularnie jest to ta sama historia matki, która mierzy się ze stratą dziecka po porodzie.

Film miał światową premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji, a odgrywająca główną rolę Vanessa Kirby otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Oprócz aktorki, usłyszeliśmy reżysera Kornela Mundruczo, scenarzystkę Katę Weber oraz aktorki grające w spektaklu.

***

Tytuł audycji: Magazyn filmowy

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 3.01.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

72. Festiwal Filmowy w Cannes dobiega końca

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 10:35
– To najbardziej prestiżowy festiwal nie tylko w Europie, ale również na świecie. Każdy filmowiec chciałby pokazać tam swój film – powiedział krytyk filmowy Marcin Radomski. W Polskim Radiu 24 rozmowa m.in. o najciekawszych produkcjach, które pojawiły się w tym roku na Lazurowym Wybrzeżu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronawirus we Francji. Odwołano festiwal filmowy w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 22:20
- Festiwal filmowy w Cannes, który miał rozpocząć się 13 maja i potrwać do 23 maja, został odwołany ze względu na pandemię koronawirusa; rozważane są różne inny terminy, w których może się odbyć - poinformowali w czwartek organizatorzy w komunikacie.
rozwiń zwiń