Radio Wolna Europa i jego dowódca Jan Nowak-Jeziorański

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 17:09
- Występował nie jako dyrektor, tylko jako dowódca. Miał poczucie, że misja, którą radio spełnia musi unieważniać wszystkie koszta pracy - bohaterem kolejnej audycji "Ślady pamięci" był polski polityk, politolog, działacz społeczny i wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Jan Nowak-Jeziorański.
Jan Nowak-Jeziorański
Jan Nowak-JeziorańskiFoto: NAC

Posłuchaj
27:21 [ PR2]PR2 (mp3) 28 wrzesień 2020 17_29_32.mp3 Rozmowa o Janie Nowaku-Jeziorańskim i jego roli w rozwoju polskiej sekcji Radia Wolna Europa (Ślady pamięci/Dwójka)

 

Radio Wolna Europa powstało w 1949 roku, powołane przez Narodowy Komitet na Rzecz Wolnej Europy. Siedzibą radiostacji było wówczas Monachium, nadawano audycje do Bułgarii, Czechosłowacji, Węgier, Polski i Rumuni. Po czterech latach rozpoczęło działalność Radio Swoboda, które zasięgiem objęło kraje Związku Radzieckiego, emitując programy w języku rosyjskim oraz w 15 innych językach narodowych tego państwa. 

Gustaw Herling-Grudziński. Literatura i "Kultura" >>>>

W 1952 roku ruszyła polska sekcja rozgłośni w Monachium. - Nowak aspirował, żeby być szefem od początku, to się z różnych powodów nie udało, natomiast od maja 1952 roku objął kierownictwo stacji. Chyba bez świadomości jaką rolę będzie ona odgrywała - opowiadał na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.


Jan Nowak Jeziorański 1200 nac.jpg
Jan Nowak-Jeziorański. Zobacz serwis specjalny

Amerykańskie radio, początek zimnej wojny, nasuwa sią pytanie: dlaczego wybrano na dyrektora Jana Nowaka? - On miał doświadczenie radiowe, pracował trochę w BBC - tłumaczył gość Andrzeja Mietkowskiego. - Starano się znaleźć kogoś, kto mógł zaświadczać o tej funkcji, o roli jaką pełniło radio własną biografią, a ta biografia była fantastyczna. Dzięki niemu, radio okazało się sprawnym instrumentem. Potrafiło w sensowny sposób reagować na to, co się dzieje w kraju - dodał.

Przez władze Polski Ludowej szef Wolnej Europy był postrzegany jako emigracyjny wróg nr 1, na równi z Jerzym Giedroyciem. - Intencja, która towarzyszyła Nowakowi i całemu zespołowi nie polegała na tym, żeby prowadzić polemikę, pyskówkę z systemem - wyjaśniał prof. Habielski. - Oprócz prostowania fałszów, był sformułowany pewien projekt polityczny, któremu radio było wierne: chcemy Polski wolnej, niezależnej, demokratycznej.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzenie: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 28.09.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy i symbol walki z komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 06:00
18 lat temu, w 2005 roku w Warszawie zmarł Jan Nowak-Jeziorański, żołnierz Armii Krajowej, legendarny "kurier z Warszawy", wieloletni dyrektor sekcji polskiej Radia Wolna Europa, dziennikarz, pisarz, publicysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański. Szkic do portretu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 11:00
- Poznawałem osobowość legendarnego Jana Nowaka-Jeziorańskiego w czasach, kiedy stał na czele Radia Wolna Europa, poprzez lekturę książki "Kurier z Warszawy". Dopiero sobie uświadamiałem, z jakim gigantem na czele działało RWE, i stawało się dla mnie jasne, dlaczego to właśnie ta polska rozgłośnia była liderem - mówił publicysta i dziennikarz Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń