40. rocznica zamachu na Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 18:00
- W Polsce to był czas pełen napięć i konfliktów, m.in. zażegnano kryzys bydgoski. Natomiast to wydarzenie wydawało się górować nad pozostałymi, pokazując kim był dla Polaków papież i jaką wagę do niego przywiązywano - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski, przypominając relacje Radia Wolna Europa z dramatycznych wydarzeń zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 roku.
Zamach na papieża Jana Pawła II na pl. św. Piotra w Rzymie
Zamach na papieża Jana Pawła II na pl. św. Piotra w RzymieFoto: PAP/CAF

Jan Paweł II NAC-1200.jpg
Zamach na życie Jana Pawła II - serwis Polskiego Radia

Posłuchaj
26:40 Ślady pamięci 17.05.2021.mp3 40 rocznica zamachu na Jana Pawła II (Ślady pamięci/Dwójka)

40 lat temu, w maju 1981 roku, sprawy Polski były w centrum uwagi całego świata. Trwał Karnawał Solidarności, literackiego Nobla otrzymał Czesław Miłosz, a zwierzchnikiem Kościoła katolickiego został Polak. I oto 13 maja 1981 roku nadano wiadomość nadzwyczajną: na Placu świętego Piotra w Rzymie w kierunku Jana Pawła II padły strzały. Jak podkreślił prof. Rafal Habielski, te wydarzenia poruszyły całym światem.

- Pamiętam wieczór, gdy zaczęły rozchodzić się informacje o zamachu. Nie było wiadomo, czy papież to przeżyje. Pojawiały się różne przypuszczenia, natomiast zgodnie odbierano to jako wstrząs - wspominał historyk.

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski - serwis specjalny >>>

Każdy wówczas zadawał sobie pytanie, komu zależałoby na śmierci namiestnika Watykanu. W poszukiwaniu odpowiedzi kierowano się wzrok w stronę Moskwy. - Jan Paweł II już na początku swojego pontyfikatu doprowadził do pęknięcia tektonicznego, jakiejś rysy w systemie sowieckim. Oczywiście nie w całym bloku, ale na pewno w Polsce, gdzie mieliśmy do czynienia z renesansem uczuć religijnych, załamaniem się autorytetu władzy. Więc jeśli Polacy mieli autorytet moralny, etyczny, religijny, to był nim papież.

Turecki zamachowiec Ali Agca został schwytany chwilę po zamachu. Jak wspominał historyk, próbowano dociekać jego przeszłości. Okazało się, że był związany z organizacją nacjonalistyczną Szare Wilki, przyznał się również do szkolenia terrorystycznego na Bliskim Wschodzie. - Bez względu na to, kim był i jaka jest jego rzeczywista tożsamość, nie musiał działać we własnym interesie. Mógł być narzędziem Moskwy.

Po opuszczeniu szpitala papież Polak w pierwszym publicznym wystąpieniu przebaczył Ali Agcy. Jednak pytania o zleceniodawców do dziś czekają na wyjaśnienie. Bułgarski trop i udział KGB pozostają poszlakami – jednak, zdaniem prof. Rafała Habielskiego, bardzo mocnymi.

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci  

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 17.30

am

Czytaj także

Poezja Norwida i nauczanie Wojtyły - bitwa o godność człowieka

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 15:11
- Norwid i Wojtyła rozumieją człowieczeństwo jako tajemnicę, która do końca nigdy się nie wyczerpie, bo ona ma horyzont przekraczający nasze możliwości poznawcze, ale nie możemy się nad nią nie zastanawiać, bo dzięki temu jesteśmy ludźmi - tłumaczył w Dwójce prof. Wojciech Kudyba, historyk literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praska wiosna 1968 roku

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 17:30
Jak o wydarzeniach w Czechosłowacji informowało Radio Wolna Europa? Co mówiły o nich stacje radiowe komunistycznych państw biorących udział w inwazji?
rozwiń zwiń