Mr. Poland - Edward Raczyński w 30. rocznicę śmierci (cz. 1-5)

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 18:00
Edward hrabia Raczyński był dyplomatą, politykiem, ambasadorem Polski przedwrześniowej w Londynie przy Dworze św. Jakuba, prezydentem RP na uchodźctwie. W "Śladach pamięci", w dwóch częściach, prezentowaliśmy opowieść o niezwykłym człowieku, którego 30. rocznicę śmierci obchodziliśmy w tym roku (30.07).
Biografia Edwarda Raczyńskiego obejmuje aż trzy odrębne epoki w najnowszych dziejach Polski (zdjęcie z 1939 r.)
Biografia Edwarda Raczyńskiego obejmuje aż trzy odrębne epoki w najnowszych dziejach Polski (zdjęcie z 1939 r.)Foto: z archiwum NAC
  • Edward Raczyński urodził się 19 grudnia 1891 roku. Pochodził z rodziny arystokratycznej, należącej do czołówki nowoczesnego ziemiaństwa.
  • Od 1934 roku, gdy został ambasadorem Polski w Londynie, jego losy związane były z Wielką Brytanią. 
  • Od roku 1979 do 1986 pełnił funkcję Prezydenta RP na uchodźstwie. Urząd złożył w wieku 95 lat. 

Jego biografia obejmuje aż trzy odrębne epoki w najnowszych dziejach Polski. - Do aktywnego życia wchodzi jeszcze przed rokiem 1918, bo decyduje, że będzie pracował w dyplomacji, następnie dwudziestolecie międzywojenne, a potem wojna, no i okres powojenny - wyliczał prof. Rafał Habielski.

Edward Raczyński - anglofil wierzący i praktykujący

W audycji wysłuchaliśmy m.in. archiwalnego fragmentu audycji Radia Wolna Europa z okazji 97. urodzin Edwarda Raczyńskiego. Autorem tych słów jest Tadeusz Nowakowski:

Starość, jeśli wierzyć Senece, jest zaszczytną blizną zdobytą w boju. Kiedy pan Edward skończył 95 lat jedna z gazet angielskich obdarzyła go przydomkiem Mr. Poland. Już to dla Anglosasów ten dyplomata i polityk, anglofil wierzący i praktykujący, jest uosobieniem Polski organicznie związanej z Zachodem. Przed I wojną światową nie było żelaznej kurtyny w Europie, ale z przywileju studiowania za granicą korzystali przede wszystkim synowie warstw lepiej sytuowanych. Posesjonaci Raczyńscy w Wielkopolsce umieli gospodarować. Młody Edward po raz pierwszy odwiedził Wyspy Brytyjskie w 1906 roku (...).

Posłuchaj
24:35 Dwójka ślady pamięci 6.11.2023.mp3 O Edwardzie Raczyńskim w 30. rocznicę śmierci (Ślady pamięci/Dwójka) 

Edward Raczyński urodził się 19 grudnia 1891 roku w Zakopanem. Pochodził z rodziny arystokratycznej, należącej do czołówki nowoczesnego ziemiaństwa. Otrzymał bardzo staranne wychowanie i wykształcenie, odbył studia prawnicze w Lipsku, doktoryzował się na Uniwersytecie Jagiellońskim, uczył się też w Londyńskiej Szkole Nauk Politycznych.

Zawsze miał poczucie konieczności służenia Polsce zgodnie ze swoim zainteresowaniem i ze swoimi możliwościami, które dawało mu pochodzenie i wykształcenie. Zdecydował więc, że wstąpi do służby dyplomatycznej.


Posłuchaj
27:59 2023_11_13 17_30_01_PR2_Slady_Pamieci.mp3 O Edwardzie Raczyńskim w 30. rocznicę śmierci - cz. 2 (Ślady pamięci/Dwójka) 

Od 1919 roku rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pracował na placówkach dyplomatycznych w Kopenhadze i Genewie. Od 1932 roku reprezentował Polskę jako delegat przy Lidze Narodów, była to pierwsza wielka funkcja Raczyńskiego bardzo ważna dla Polski.

Na placówce w Londynie

W 1934 roku minister Beck postanowił odwołać go z Genewy i posłać do Londynu w charakterze ambasadora Rzeczypospolitej. Edward Raczyński przyjął tę decyzję jako degradację.


Posłuchaj
27:59 2023_11_20 17_30_47_PR2_Slady_Pamieci.mp3 O Edwardzie Raczyńskim w 30. rocznicę śmierci - cz. 3 (Ślady pamięci/Dwójka) 

Już wkrótce okazało się, jak bardzo się mylił, bo nagle zrządzeniem losu znalazł się w samym centrum sprawy polskiej. W momencie, kiedy Hitler zaczął wysuwać roszczenia wobec Polski, minister Beck zainicjował politykę zbliżenia do Wielkiej Brytanii. W sierpniu 1939 roku Edward Raczyński w imieniu rządu polskiego podpisał polsko-brytyjski układ sojuszniczy.


Posłuchaj
28:52 2023_11_27 17_30_02_PR2_Slady_Pamieci.mp3 O Edwardzie Raczyńskim w 30. rocznicę śmierci - cz. 4 (Ślady pamięci/Dwójka) 

Rola Raczyńskiego jako ambasadora była niesłychanie ważna. Za pośrednictwem rozgłośni BBC, która w pierwszym tygodniu II wojny światowej rozpoczęła nadawanie w języku polskim, wysyłał z Londynu słowa pełne otuchy dla broniącej się Warszawy i prezydenta Stefana Starzyńskiego.

Współarchitekt polskiej polityki zagranicznej czasów wojny

Wierzył, że Francja i Anglia wywiążą się ze swych zobowiązań wobec Polski. - Po południu zadzwonił do mnie Winston Churchill, z wolna i głucho wystękał: "Ufam, ufam, że Anglia dotrzyma, dotrzyma swego…" – nie dopowiedział, że dotrzyma słowa, głos mu uwiązł w gardle i przez telefon usłyszałem szloch niespodziewany przeze mnie w tej chwili - tak Edward Raczyński wspominał pierwsze dni września 1939 roku.


Posłuchaj
28:39 2023_12_04 17_30_36_PR2_Slady_Pamieci.mp3 O Edwardzie Raczyńskim w 30. rocznicę śmierci - cz. 5 (Ślady pamięci/Dwójka) 

Ambasador w Londynie stanowił łącznik między polityką polską a brytyjską jeszcze, kiedy rząd był we Francji. A potem latem 1940 roku wprowadzał w sposób naturalny polskich polityków w życie brytyjskie, w politykę brytyjską, kiedy to po klęsce Francji rząd przeniósł się do Wielkiej Brytanii.

Przez cały okres wojny Edward Raczyński był ambasadorem przy rządzie Wielkiej Brytanii. W latach 1941-1943 był kierownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stając się współarchitektem polskiej polityki zagranicznej w okresie wojny.

Apelował o pomoc dla Powstania Warszawskiego

W sierpniu 1944 roku, gdy osamotniona Warszawa toczyła heroiczny bój z wrogiem, Edward Raczyński podejmował równie heroiczne wysiłki, by skłonić aliantów do przyjścia polskiemu miastu z pomocą. Zachowały się archiwalne nagrania z jego wypowiedziami.

- Nie było żadnego odzewu, nie poświęcono temu najmniejszej uwagi, co najprawdopodobniej wynika z faktu, iż Rosjanie nie chcieli przyznać, że powstanie to w ogóle miało miejsce. Ze swej strony uczyniłem wszystko, próbowałem interweniować i zwrócić uwagę opinii publicznej, interweniowałem również w Ministerstwie Informacji, a sytuacja z dnia na dzień staje się coraz bardziej dramatyczna - mówił w oficjalnym oświadczeniu Edward Raczyński.

Emigracja

Funkcję ambasadora RP w Londynie Edward Raczyński pełnił do 5 lipca 1945 roku, kiedy to rządy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych cofnęły uznanie rządowi RP na uchodźstwie. Emigracja weszła wtedy w zupełnie nową formułę formalno-prawną.

"Kiedy nadszedł dzień 5 lipca, a z nim uznanie Rządu Jedności Narodowej nastała dla mnie chwila złożenia, niestety już tylko formalnej, noty protestacyjnej. […] Oddałem klucze od budynku, a jednocześnie kopertę z krótką moją notą, nosiła ona datę 6 lipca 1945 roku, a więc dnia, w którym Londyn zdołał zrzucić z siebie odpowiedzialność za naszą polityczną egzystencję" - pisał we wspomnieniach Raczyński.

Pozostał w Wielkiej Brytanii, pełniąc funkcję podobną do tej, jaką pełnił w czasie wojny, tzn. był łącznikiem między sferami politycznymi emigracji i instytucjami emigracyjnymi a rządem brytyjskim. Wykorzystując swoje możliwości oraz przyjaźnie polityczne, starał się sprawę polską, która zeszła wtedy już z porządku wielkich spraw politycznych, mimo wszystko podtrzymywać.

Prezydentura

8 kwietnia 1979 roku Edward Raczyński objął urząd prezydenta RP na uchodźstwie. Zdawał sobie sprawę z tego, że rząd emigracyjny nie miał możliwości realnego wpływu na sytuację w Polsce i w Europie. Mimo to był jedną z tych osób, które przełamały izolację emigracji jako instytucji wobec kraju.

Mimo że Raczyński był już człowiekiem sędziwym, to był niesłychanie sprawny fizycznie i umysłowo. Pełnił funkcję prezydenta na uchodźstwie do 1986 roku. Urząd złożył w wieku 95 lat. Był zarówno najstarszym, jak i najdłużej żyjącym prezydentem RP. Zmarł w 1993 roku w Londynie w wieku 102 lat.

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 6.11.2023

Godz. emisji: 17.30

pg/polskieradio.pl

Czytaj także

"Tu mówi Londyn" - trzy słowa, które weszły do naszej historii

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 05:50
7 września 1939 roku nadano w BBC pierwszą audycję po polsku. Zaczynała się, jak potem każda, od tych samych słów: Tu mówi Londyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sześciu wspaniałych - prezydenci RP na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 05:54
Od września 1939 do grudnia 1990 roku urząd ten sprawowało sześciu polityków, którzy gwarantowali ciągłość polskiego państwa.
rozwiń zwiń