Opowieści o początkach Głosu Wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 18:00
- Osobą szczególnie zasłużoną dla Radia Wolna Europa był Ronald Reagan. Zasłużony dla radia, a tym samym dla sprawy polskiej, jeden z inicjatorów zbiórki na rzecz radia. Wiemy o tym, że to nie były jedyne środki, dzięki którym radio się utrzymywało, niemniej ta stosunkowo dobrze znana osoba swoim autorytetem wpływała na propagowanie idei RWE - mówił prof. Rafał Habielski.
Siedziba RWE w Ogrodzie Angielskim w Monachium - front budynku
Siedziba RWE w Ogrodzie Angielskim w Monachium - front budynkuFoto: NAC

70-lecie powstania RWE w Monachium

Na 70-lecie monachijskiej redakcji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa - ciąg dalszy wspomnień związanych z początkami Głosu Wolnej Polski - jak w początkowych latach działalności nazywano RWE. Wyjątkowe nagrania z pierwszych lat działania stacji, nadającej swój program spoza żelaznej kurtyny. Głosy najważniejszych współpracowników redakcji, ważne i nierzadko zabawne epizody z jej historii. 

70 lat temu Wolna Europa nadała swój pierwszy program ze studia w Monachium. Inauguracja działalności rozgłośni nastąpiła wprawdzie dwa lata wcześniej w Nowym Jorku, jednak to 3 maja 1952 roku prezes amerykańskiego Komitetu Wolnej Europy admirał Harold Miller przekazał stację w ręce szefa sekcji polskiej Radia Wolna Europa Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Redakcja monachijska była potężną instytucją, miała wzmocnione nadajniki i budżet, pozwalający na kilkunastogodzinny program informacyjny, publicystyczny, kulturalny i muzyczny.

Krucjata Wolności - akcja promocyjna RWE

Wkrótce na antenach radia i telewizji w Ameryce pojawiły się kampanie promocyjne Komitetu Wolnej Europy, a w szczególności Krucjaty Wolności - akcji na rzecz przełamania izolacji narodów Europy Środkowej i Wschodniej zapoczątkowanej w 1950 roku.

- To była amerykańska akcja propagandowa, która miała za zadanie zbierać środki na Wolną Europę. To było z kolei parawanem, mającym zasłonić fakt finansowania Wolnej Europy w pierwszych kilkunastu latach przez Centralną Agencję Wywiadowczą. W kampanii Krucjaty Wolności wystąpił m.in. znany aktor, przyszły prezydent USA Ronald Reagan - opowiadał Andrzej Mietkowski. 

Początki Głosu Wolnej Polski

Radio Wolna Europa miało być radiem zastępczym i w latach 50. dawało słuchaczom z krajów objętych cenzurą dostęp do informacji. Jednym z ważnych wydarzeń, których one dotyczyły, było zgromadzenie katolików Wielkiej Brytanii w obronie uwięzionego prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Jak zauważył prof. Rafał Habielski, tych kilkadziesiąt lat temu takie transmisje z serca Londynu robiły ogromne wrażenie.

- To transmisja, która z jednej strony ilustrowała funkcję radia, które pełniło nie tylko funkcję informacyjną, ale usiłowało wpływać na postawy polskiego społeczeństwa, ujawniając relacje między państwem a Kościołem. Ale to też dowód sprawności technicznych radia, bo z Londynu, z Royal Albert Hall, wędrują do kraju informacje o wydarzeniu, które nie było istotne tylko dla sytuacji w Polsce, ale opowiadały o nim radia i gazety Wielkiej Brytanii - mówił prof. Rafał Habielski.


Posłuchaj
29:47 Ślady pamięci 16.05.2022.mp3 Początki Głosu Wolnej Polski - cz. 1. (Ślady pamięci/Dwójka)

29:21 Ślady pamięci Dwójka 23 maj 2022 17_30_38.mp3 Początki Głosu Wolnej Polski - cz. 2.(Ślady pamięci/Dwójka)

30:03 Ślady pamięci 30.05.2022.mp3 Początki Głosu Wolnej Polski - cz. 3. (Ślady pamięci/Dwójka)

30:02 2022_06_06 17_29_50_PR2_Slady_pamieci.mp3 Początki Głosu Wolnej Polski - cz. 4. (Ślady pamięci/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 16.05.2022, 23.05.2022, 30.05.2022, 6.06.2022

Godzina emisji: 17.30

am

Czytaj także

Włada Majewska. Parodystka, dziennikarka i działaczka emigracyjna

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 05:35
12 lat temu, 18 maja 2011 roku zmarła Włada Majewska, gwiazda audycji w przedwojennym Radiu Lwów, dziennikarka Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i laureatka Diamentowego Mikrofonu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Wolna Europa. Głos Wolnej Polski. "Będziemy mówili Wam prawdę"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2023 05:45
- Będziemy mówili Wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce przed Wami ukryć, by zabić w Was resztki nadziei – mówił Jan Nowak-Jeziorański w przemówieniu inaugurującym działalność Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń