Max Bruch od mniej znanej strony

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 23:00
- Twórca "Kol Nidrei", twórca pierwszego koncertu skrzypcowego g-moll, twórca muzyki wykonywanej niemalże codziennie we wszystkich muzycznych szkołach i uczelniach świata, a także na wielu estradach filharmonicznych. Max Bruch - autor muzyki operowej, oratoryjnej i kameralnej. Jego inne utwory, oprócz wymienionych przeze mnie, pozostają praktycznie nieznane - tak zaprasza na tę odsłonę "Karnawału instrumentów" Łukasz Borowicz.
Max Bruch (1838-1920)
Max Bruch (1838-1920)Foto: Sammlung Rauch/Interfoto/Forum

W programie:

Max Bruch Koncert na skrzypce i orkiestrę op. 44

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hectora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz - utytułowany dyrygent, szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej oraz I dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej, a także laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka.

Posłuchaj
55:25 2023_12_01 22_00_01_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Max Bruch od mniej znanej strony (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 1.12.2023

Godzina emisji: 22.00

pg/mo

Czytaj także

Pierwszy Koncert skrzypcowy Ernsta von Dohnányiego

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2023 10:00
Czy możliwe jest, aby w jednym dziele połączyć cechy muzyki Franciszka Liszta, odnieść się do konstrukcji II Koncertu fortepianowego Johannesa Brahmsa, przypomnieć finał I Symfonii Brahmsa, odcisnąć własne piętno i jednocześnie dać od siebie dużo nowego w zakresie instrumentacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: ta płyta to świadectwo naszego spojrzenia na zamierzchłą twórczość operową

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 19:00
Nakładem Polskiego Radia w piątek (17.11) ukazał się potrójny album Łukasza Borowicza z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego. - Tego typu płyty, a przecież w Polskim Radiu tych płyt dotyczących sztuki operowej udało się wydać już wiele, są szalenie ważne. Sztuka operowa, jak mi się wydaje, ma to do siebie, że jest dużo bardziej ulotna niż symfonika czy muzyka koncertująca - mówił w Dwójce laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022.
rozwiń zwiń