Richard Wetz - spóźniony romantyk

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 23:30
Kompozytor niemiecki, który ukochał muzykę Antona Brucknera i Franciszka Liszta. Kompozytor, który tworzył muzykę brzmiącą anachronicznie w jego czasach. Spóźniony romantyk, człowiek tęskniący za muzyką przeszłości - Richard Wetz.
Richard Wetz i jego koncert skrzypcowy to bohaterowie tego Karnawału instrumentów
Richard Wetz i jego koncert skrzypcowy to bohaterowie tego "Karnawału instrumentów"Foto: Shutterstock/senticus

Jego koncert skrzypcowy był bohaterem tego wydania "Karnawału instrumentów".

W audycji:

Richard Wetz - Koncert skrzypcowy h-moll op. 57
wyk. Ulf Wallin (skrzypce), Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz, dyr. Werner Andreas Albert

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hectora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz - utytułowany dyrygent, szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej oraz I dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej, a także laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka.

Posłuchaj
55:00 2024_03_01 22_30_33_Dwojka_Karnawal_instrumentow.mp3 Richard Wetz - spóźniony romantyk (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 1.03.2024

Godzina emisji: 22.30

mo


Czytaj także

Koncert skrzypcowy Henriego Vieuxtempsa - cz. 2 i 3

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2024 13:00
- W najbliższym "Karnawale instrumentów" chciałbym powrócić do muzyki Henriego Vieuxtempsa - do jego pierwszego koncertu skrzypcowego, do tego olbrzymiego rozmiarami dzieła, które jest na tyle fascynujące, aby ponownie przyjrzeć się drugiej i trzeciej części tego utworu - zapowiadał przed audycją Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryderyki 2024. Nominacja dla albumu Łukasza Borowicza, który wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 11:29
Dyrygent Łukasz Borowicz i zespoły Polskiego Radia znalazły się w gronie artystów nominowanych do Fryderyka w kategorii: Album roku - muzyka oratoryjna i operowa. Potrójny album z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń