Polskie Radio

Fryderyki 2024. Nominacja dla albumu Łukasza Borowicza, który wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 11:29
Dyrygent Łukasz Borowicz i zespoły Polskiego Radia znalazły się w gronie artystów nominowanych do Fryderyka w kategorii: Album roku - muzyka oratoryjna i operowa. Potrójny album z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia.
Dyrygent Łukasz Borowicz prezentuje potrójny album z operami Verbum nobile Stanisława Moniuszki i Zemsta za mur graniczny Zygmunta Noskowskiego
Dyrygent Łukasz Borowicz prezentuje potrójny album z operami „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki i „Zemsta za mur graniczny” Zygmunta Noskowskiego Foto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio

Dyrygent Łukasz Borowicz i zespoły Polskiego Radia znalazły się w gronie artystów nominowanych do Fryderyka w kategorii: Album roku - muzyka oratoryjna i operowa. Potrójny album z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego ukazał się w listopadzie ubiegłego roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

W nagraniach wyróżnionych nominacją wzięły udział Chór Polskiego Radia w Krakowie, Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie i Chór Filharmonii Wrocławskiej oraz soliści: Marta Boberska (sopran), Patryk Rymanowski (bas), Leszek Skrla (baryton), Robert Gierlach (bas) i Piotr Nowacki (bas), Aleksandra Kubas-Kruk (sopran), Anna Lubańska (mezzosopran), Robert Gierlach (bas-baryton), Paweł Skałuba (tenor), Ryszard Minkiewicz (tenor), Wojciech Gierlach  (bas) i Dariusz Machej (bas).

Łukasz Borowicz.  Potrójny album z operami „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki i „Zemsta za mur graniczny” Zygmunta Noskowskiego Łukasz Borowicz. Potrójny album z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego

W tym roku Fryderyki - nagroda polskiej branży muzycznej - zostanie przyznana po raz 30.

O decyzji Jury dowiemy się podczas Gali wręczenia nagród w kwietniu tego roku.

Łukasz Borowicz (rocznik 1977) - dyrygent, skrzypek, meloman, kolekcjoner, odkrywca dzieł zapomnianych, radiowiec; jest dziś jedną z najjaśniej świecących gwiazd polskiego życia muzycznego. Był asystentem Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej i Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

W latach 2007-2015 był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej (obecnie Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie), a od sezonu 2021/2022 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej oraz pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej. Jego dorobek fonograficzny obejmuje dziesiątki płyt i setki godzin nagrań radiowych.

mat.prasowe/id

Czytaj także

Łukasz Borowicz – mistrz batuty i muzyczny erudyta

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 16:17
"Łukasz Borowicz ma zdumiewający instynkt i wrodzoną łatwość komunikowania się z orkiestrą, a nagrania z jego udziałem, znajdujące się w archiwach Polskiego Radia, to prawdziwe perły i klejnoty" – tak o dyrygencie nominowanym do Nagrody Mediów Publicznych 2022 mówi Andrzej Sułek, redaktor Programu 2 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: u zarania percepcji "Sokrate" leży pewne nieporozumienie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 17:48
- Satie raczej zawsze kojarzył się wszystkim z artystyczną prowokacją, z jakimiś rzeczami absurdalnymi, wręcz zahaczającymi o pewien abstrakcyjny wymiar. Na zamówienie księżnej de Polignac stworzył dzieło, które miało być muzyką towarzyszącą filozoficznym dysputom. Przekształciło się natomiast w formę, która w muzyce francuskiej ma dość długą tradycję, w coś pomiędzy oratorium a teatrem antycznym, czyli prapoczątkiem opery - mówił Łukasz Borowicz, który poprowadził poniedziałkowy koncert 27. Festiwalu Beethovenowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: obok symfoniki odnajduję się w muzyce operowej

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 15:13
Łukasz Borowicz, utytułowany dyrygent, w latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. Właśnie ukazała się kolejna płyta z tamtych czasów, z muzyką Stanisława Moniuszki i Zygmunta Noskowskiego. - Obok symfoniki, odnajduję się w operze - przyznaje gość "Muzycznej Jedynki". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: polska muzyka nieustannie brzmi za granicą

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 10:00
- Rocznice związane z Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim to wspaniałe jubileusze. W tym roku obchodzimy również 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Meyera. Muzyka naszych największych kompozytorów brzmi za granicą nie tylko teraz, jest grana ciągle. Wkrótce ukaże się płyta z muzyką Grażyny Bacewicz. W kontekście międzynarodowym rocznice niezwykle pomagają w rozmowach z osobami, które decydują o programach festiwali i koncertów - mówił w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń