Witold Hulewicz - radiowiec, poeta, tłumacz, żołnierz

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 17:15
"Na pewno był to człowiek niesłychanych zdolności, ale również niebywałej pracowitości" - tak o Witoldzie Hulewiczu mówił Romuald Karaś, współzałożyciel i prezes honorowy Stowarzyszenia im. Witolda Hulewicza.
Witold Hulewicz przed mikrofonem Polskiego Radia
Witold Hulewicz przed mikrofonem Polskiego Radia Foto: NAC

Radiowiec, poeta, krytyk literacki, wydawca, tłumacz, a także żołnierz - był bohaterem audycji "Dwie do setki".

Wielkopolska i Kresy

Witold Hulewicz urodził się w 1895 we wsi Kościanki w Wielkopolsce. - Hulewiczowie to był stary ród kresowy, który przeniósł się do Wielkopolski przez przypadek, bo jeden z członków tego rodu, prawdopodobnie z Wołynia, wywędrował z królem Leszczyńskim do Francji, tam mu się nie bardzo podobało, poznał pannę w Wielkopolsce i tak powstała wielkopolska gałąź tej rodziny - tłumaczył Romuald Karaś.

Co ciekawe, los sprawił, że Witold Hulewicz także trafił do Francji. W młodym wieku został wcielony do armii niemieckiej, a podczas I wojny światowej walczył na froncie francuskim.

- To było doświadczenie tragiczne, on to mocno przeżywał, widział tak wiele śmierci, że stał się na tamten czas pacyfistą - mówił Romuald Karaś.

Po powrocie do Poznania Hulewicz wstąpił w szeregi powstańców wielkopolskich - wraz z porucznikiem Kazimierzem Jasnochem organizował pierwszą kompanię łączności.

Po powstaniu rozpoczął studia humanistyczne i zajął się działalnością literacką. Był współzałożycielem Związku Literatów w Poznaniu, próbował też działalności wydawniczej w Warszawie.

Działalność w Wilnie

Jesienią 1924 roku przeniósł się do Wilna. Tam rozwinął wszechstronną i owocną działalność jako współzałożyciel Rady Wileńskich Zrzeszeń Artystycznych i organizator wielu imprez kulturalnych.

- Razem z Tadeuszem Szeligowskim, swoim przyjacielem muzykiem, wyjeżdżali pod Wilno, objeżdżali rozmaite zapadłe kąty, jakieś wioski, miasteczka, i dawali koncerty. Potem się okazało, że przez radio można dotrzeć z możliwie jak najszerszym wachlarzem rozmaitych dzieł do szerokiej publiczności - mówiła dla Polskiego Radia córka Witolda Hulewicza - Agnieszka Feill. Jej głos usłyszeliśmy dzięki nagraniom archiwalnym.

W 1927 roku Witold Hulewicz został kierownikiem programowym organizującej się właśnie w Wilnie rozgłośni regionalnej Polskiego Radia. Radio, jako nowy środek wyrazu artystycznego, zafascynowało Hulewicza. Twórca pierwszego oryginalnego słuchowiska "Pogrzeb Kiejstuta" szybko stał się najwybitniejszym polskim reżyserem i teoretykiem teatru radiowego.

Wojna i śmierć

Po ostrym konflikcie ze Stanisławem Catem-Mackiewiczem Hulewicz przeniósł się do Warszawy, gdzie w latach 1935-1939 kierował Działem Literackim Polskiego Radia.

Podczas II wojny światowej był redaktorem naczelnym podziemnego pisma "Polska Żyje". We wrześniu 1940 roku został aresztowany przez hitlerowców. 12 czerwca 1941 roku został rozstrzelany w Palmirach.

Posłuchaj
118:50 2022_11_05 15-00-07_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Witold Hulewicz - radiowiec, poeta, tłumacz, żołnierz (Dwie do setki/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Jakub Kukla i Andrzej Zieliński

Goście: Agnieszka Karaś (tłumaczka), Iwona Rusek (literaturoznawczyni), Romuald Karaś (współzałożyciel i prezes honorowy Stowarzyszenia im. Witolda Hulewicza), Jerzy Biernacki (krytyk literacki, sekretarz Stowarzyszenia im. Witolda Hulewicza), Kamil Zalewski (wileński korespondent Polskiego Radia)

Data emisji: 5.11.2022

Godzina emisji: 15.00

mg

Czytaj także

Wileńscy aktorzy w słuchowisku Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 15:12
Aktorzy Polskiego Teatru w Wilnie po raz pierwszy wzięli udział w nagraniu radiowego słuchowiska dla Teatru Polskiego Radia - to dramat "Siłacze" Łukasza Staniszewskiego, laureat III nagrody w konkursie Teatru Polskiego Radia i Stowarzyszenia ZAiKS "Znajdź historię/e".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W wileńskiej Rozgłośni

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 18:30
O Rozgłośni wileńskiej w okresie międzywojennym opowiadali m.in. korespondent Polskiego Radia w Wilnie - Kamil Zalewski, dr Marcin Hermanowski - historyk radia czy Małgorzata Barucka, która zdradziła tajemnice radiowego Archiwum. Audycje uzupełniły nagrania archiwalne Rozgłośni Wileńskiej i muzyka w ten czy inny sposób związana z Wilnem.
rozwiń zwiń