75 lat Chóru Polskiego Radia - jubileusz i ciągły rozwój

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 17:00
- To historia tysięcy melomanów, wielu śpiewaków, dyrygentów, osób tworzących to wyjątkowe dzieło. Chodzi o to, żeby rozwijało nas wszystko, co nas spotyka - mówiła w Dwójce Maria Piotrowska-Bogalecka, chórmistrzyni i dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia.
Chór Polskiego Radia
Chór Polskiego Radia Foto: Karolina Hayder
  • Chór Polskiego Radia ma 75 lat.
  • W audycji "Dwie do setki" przypomnieliśmy początki działalności Chóru Polskiego Radia oraz najciekawsze nagrania i wydawnictwa, które ukazały się w minionym czasie.
  • Spotkaliśmy się także z dyrektorami, dyrygentami oraz osobami współpracującymi z zespołem.

Wspaniałe nagrania Chóru Polskiego Radia

To jeden z najstarszych profesjonalnych zespołów wokalnych w Polsce. Został założony przez słynnego w latach powojennych dyrygenta i kompozytora Jerzego Gerta w październiku 1948 roku, by wykonywać repertuar obejmujący zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. W ciągu 75 lat Chór Polskiego Radia dokonał również wielu prawykonań dzieł najwybitniejszych współczesnych kompozytorów polskich - między innymi Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Wojciecha Kilara.

Koncerty dla dwóch typów odbiorców

Agnieszka Franków-Żelazny mówiła, że w 2012 roku zmieniła się forma działalności chóru. - Powołana została fundacja, otrzymałam propozycję reaktywacji tego zespołu, podjęłam się tego z przyjemnością. Każdy koncert Chóru Polskiego Radia był nagrywany, niezwykle mobilizował śpiewaków i dyrygenta. Trzeba pamiętać o publiczności na miejscu, z drugiej strony komfort powinna mieć również osoba słuchająca nagrania - stwierdziła.

Czytaj też:

Henryk Mikołaj Górecki na próbie

Włodzimierz Siedlik wspominał pierwszą próbę chóru z Henrykiem Mikołajem Góreckim. - Przyszedł do nas, gdy opracowywaliśmy pieśni kurpiowskie. Zamiast mówić, usiadł do fortepianu i zaczął grać każdy, pięknie wymodelowany akord. Grał tak przez godzinę, a następnie powtórzyliśmy to, co zaproponował na fortepianie. Od tamtej pory zaczęła się nasza przyjaźń, dokonaliśmy prawykonań jego wszystkich dzieł, to był dla mnie zaszczyt - mówił na antenie Dwójki.

Górecki i Penderecki - kompozytorzy niezwykle bliscy

Przypomnijmy, że Maria Piotrowska-Bogalecka od września 2017 roku pracuje jako chórmistrzyni Chóru Polskiego Radia, a od września 2018 roku jest dyrektorem artystycznym zespołu. - Bardzo chcieliśmy wpisać ten jubileusz w utwory kompozytorów, którzy są nam niezwykle bliscy. Ich dzieła bardzo często prawykonywaliśmy na różnych europejskich scenach. Tworzyli nowy obraz polskiej muzyki współczesnej - mówiła w Dwójce dyrygentka.

W roku 2023, w którym świętujemy 90. rocznicę urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Krzysztofa Pendereckiego Chór Polskiego Radia zaprezentuje dzieła a cappella tych wybitnych twórców na koncercie w Studiu koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. Transmisja w Dwójce w poniedziałek, 16 stycznia od godz. 19.30.

Podczas audycji sięgnęliśmy również do wspomnień z archiwów Polskiego Radia. 


Posłuchaj
119:17 2023_01_14 14_59_08_Dwojka_Dwie_do_setki.mp3 75 lat Chóru Polskiego Radia - jubileusz i ciągły rozwój (Dwie do setki/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Andrzej Sułek i Roch Siciński

Goście: Agnieszka Franków-Żelazny (dyrygentka i chórmistrzyni), Włodzimierz Siedlik (dyrygent), Krzysztof Szydzisz (dyrygent i muzykolog), prof. Jerzy Kurcz (dyrygent związany z Chórem Polskiego Radia w trudnym okresie od 1980 roku) oraz Maria Piotrowska-Bogalecka (chórmistrzyni i dyrektor artystyczna zespołu)

Data emisji: 14.01.2023

Godzina emisji: 15.00

mo

Czytaj także

Ernest Chausson - Poemat op. 25 na skrzypce i orkiestrę​

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 07:00
Utwór, którego słuchaliśmy podczas audycji, powstał z inspiracji opowiadaniem Iwana Turgieniewa - historii osadzonej w XVI-wiecznej Ferrarze. Ważną rolę w opowieści odgrywa melodia grana na skrzypcach.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Halina Czerna-Stefańska i Artur Rubinstein, czyli Chopin w wykonaniu mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 17:00
W Chopinowskim otwarciu Nowego Roku towarzyszyły nam mistrzowskie interpretacje Haliny Czerny-Stefańskiej i Artura Rubinsteina.
rozwiń zwiń