26. Piknik Naukowy. Robot Kopernik i doświadczenia nad sztuczną inteligencją

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 17:00
- Jest to robot humanoidalny wyposażony w Chat GPT3, czyli moduł sztucznej inteligencji bardziej zaawansowany niż powszechnie używany Chat GPT - mówił w mobilnym studiu Dwójki o robocie Kopernik, jednej z atrakcji 26. Pikniku Naukowego, Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.
Na 26. Pikniku Naukowym można było porozmawiać  z należącym do CNK humanoidalnym robotem Kopernik
Na 26. Pikniku Naukowym można było porozmawiać z należącym do CNK humanoidalnym robotem KopernikFoto: CNK

Rozmowa z Kopernikiem

W sobotę, 27 maja na PGE Narodowym można było obserwować z bliska rewolucje naukowe – kamienie milowe w rozwoju nauki. Właśnie pod taki hasłem - "rewolucje naukowe" odbył się 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Organizatorzy przygotowali szereg stanowisk umożliwiających poznawanie fascynujących zjawisk, nowych odkryć i wynalazków. Na zwiedzających czekał m.in. robot humanoidalny Kopernik.

- To, co najważniejsze w Centrum Nauki Kopernik to możliwość samodzielnego angażowania się i doświadczania. W tym wypadku możemy faktycznie samodzielnie prowadzić doświadczenie na tym, jak działa sztuczna inteligencja, o której wszyscy mówią dookoła. Każdy zwiedzający może porozmawiać z naszym robotem i spróbować go zhakować, na przykład zadawać mu kilka razy to samo pytanie - opowiadał Robert Firmhofer, szef CNK.

Od lewej: Robert Firmhofer, Jakub Jamrozek i Paweł Siwek w mobilnym studiu Dwójki Od lewej: Robert Firmhofer, Jakub Jamrozek i Paweł Siwek w mobilnym studiu Dwójki

Rewolucja jutra

Zdaniem gościa Dwójki, rewolucja związana ze sztuczną inteligencją dopiero przed nami. - Wydaje mi się, że nasze życie jeszcze tak bardzo się nie zmieniło pod wpływem sztucznej inteligencji. To, co dzisiaj obserwujemy, to wciąż potencjał, który oczywiście będzie doskonalony i za chwilę się zmaterializuje - przekonywał Robert Firmhofer.

Nasze mobilne studio odwiedziło również wielu innych gości, wśród nich Tadeusz Grajpel - znawca dawnych technologii i rzemiosł związanych z dziejami książki, prowadzący Pracownię Badań i Edukacji Historycznej, czy Rafał Darasz - przewodniczący Polskiej Młodzieży Esperanckiej PZE. Rozmawialiśmy także na temat przełomowych wynalazkach w historii kina.


Posłuchaj
116:38 2023_05_27 15_00_10_PR2_Dwojka_na_miejscu.mp3 Audycja specjalna z 26. Pikniku Naukowego (Dwójka na miejscu) 

Zobacz także: 26. Piknik Naukowy w Dwójce.

Podczas 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na PGE Narodowym pojawiło się ponad stu wystawców. Podczas wydarzenia zwiedzający mogli m.in. stworzyć mapę 2D i 3D lodowców oraz zobaczyć, jak wygląda badanie procesu powstawania kryształów. Nie zabrakło również informacji dotyczących technik pozwalających sterować urządzeniami elektronicznymi zdalnie oraz za pomocą myśli.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzili: Paweł Siwek Jakub Jamrozek

Data emisji: 27.05.2023

Godz. emisji: 15.00

pg

Czytaj także

26. Piknik Naukowy. "Rozwój sztucznej inteligencji zależy od ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 10:00
- Pretekstem do organizacji tegorocznego pikniku są naukowe rewolucje. To od ludzi zależy rozwój sztucznej inteligencji. Potrzebujemy legislacji, głosu etyków i filozofów, poszukiwania sposobu rozwiązywania różnych dylematów. Konieczny jest jakiś zbiorowy namysł nad technologią, nowe wynalazki zawsze rodzą pewne obawy - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Młynek, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik ds. wydarzeń, zapraszając na 26. Piknik Naukowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

26. Piknik Naukowy. Ponad 100 wystawców i minimum 300 wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 21:00
Wodna harfa, karuzela dla bakterii, inteligentne plastiki i kilkaset intrygujących eksperymentów, pokazów oraz doświadczeń będzie czekać już w tę sobotę na uczestników 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. - Będzie minimum 300 ciekawych wydarzeń - zapowiada w Programie 1 Katarzyna Młynek z CNK.
rozwiń zwiń