Roman Dziewoński: Zenon Wiktorczyk śmiał się przed wojną, w jej trakcie i po wojnie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 17:00
- Ten humor po wojnie nie został najlepiej zaliczony w poczet jego działalności, ponieważ z Polskiego Radia we Wrocławiu został przez to wyrzucony - mówił w Dwójce Roman Dziewoński, wspominając Zenona Wiktorczyka - twórcę Redakcji Humoru i Satyry Polskiego Radia.
Zenon Wiktorczyk (1918-1997) był twórcą i wieloletnim szefem Redakcji Humoru i Satyry Polskiego Radia
Zenon Wiktorczyk (1918-1997) był twórcą i wieloletnim szefem Redakcji Humoru i Satyry Polskiego RadiaFoto: PAP
  • Jako radiowiec Zenon Wiktorczyk (1918-1997) znany był przede wszystkim z kultowej audycji  "Podwieczorek przy mikrofonie".
  • Był także m.in. założycielem i konferansjerem słynnego Kabaretu Szpak i pierwszym dyrektorem warszawskiego Teatru Buffo.
  • W czasie II wojny światowej był oficerem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego.
  • W audycji "Dwie do setki" przypomnieliśmy odcinek poświęcony tej barwnej osobowości.

Irena Heppen, dziennikarka Polskiego Radia, Zenona Wiktorczyka wspomina w głównej mierze jako szefa. - Spędziliśmy wspólnie ponad 7 lat. To był mój pierwszy szef, fantastyczny przełożony i kto wie czy nie najlepszy. Był takim człowiekiem, z którym się było blisko i towarzysko, i zawodowo - podkreślała.

Specjalność: humor i satyra

Zenon Wiktorczyk był twórcą i wieloletnim szefem Redakcji Humoru i Satyry Polskiego Radia. Jako przełożony stanowił dla pracowników wsparcie w zmaganiach z cenzurą. Miał wyjątkowe wyczucie względem tekstów swoich podwładnych przewidując cenzurę, a swój urok osobisty wykorzystywał również w kontaktach z panią cenzor.

- Zenon Wiktorczyk zarówno w kabarecie Szpak, jak i w Polskim Radiu znalazł ucieczkę przed cenzurą, którym było stwierdzenie "z repertuaru przedwojennego". Mówił, że to ballada, którą się śpiewało gdzieś kiedyś przed wojną - opowiadał Roman Dziewoński.

Radiowa miłość

Wspominając Zenona Wiktorczyka Irena Heppen podkreślała jego stosunek do pracy, pracowników i samego radia.

- Był człowiekiem w jakiejś mierze księżycowym. Radio to był jego anioł, pomimo innych funkcji na przykład w telewizji, to radio było dla niego najważniejsze - tłumaczyła dziennikarka.

Podwieczorki, na które wszyscy czekali 

Przejawem wielkiej miłości Zenona Wiktorczyka do radia była realizacja "Podwieczorków przy mikrofonie". Żartowano o nich, że w godzinach transmisji ulice były pozbawione nawet milicjantów.

Kulisy powstawania kultowej audycji zdradził Roman Dziewoński. - "Podwieczorek przy mikrofonie" to był kocioł, nad którym Zenon Wiktorczyk panował. Kociokwik nieustanny, ale olbrzymią zasługą Zenona Wiktorczyka jest to, że przywołał tę przedwojenną tradycję Polskiego Radia w Sali Malinowej Bristolu, którą udało mu się wskrzesić i przez tyle lat prowadzić - przypomniał.

Spacery dla zdrowotności

Przed przejściem na emeryturę Zenon Wiktorczyk zaczął mieć problemy z sercem. Z tego powodu udało mu się odstawić palenie papierosów, a także zgodnie z zaleceniem lekarza w trakcie pracy odbywał krótkie spacery.

- Przed oczami mam spacery pana Zenona na Myśliwieckiej wokół kanałku. Robił jeden kurs i mówił "to musi wystarczyć", po czym wracał do pracy - wspominała Irena Heppen.

Przedwojenny, kabaretowy sznyt

Mówiąc o Zenonie Wiktorczyku nie sposób nie wspomnieć o jego działalności kabaretowej, w której pełnił rolę konferansjera, autora tekstów i swoistego "łowcy talentów".

- Kabarety Zenona nie dotyczyły jakiejś mitycznej rzeczy, tylko naszych postaw i zachowań, które niestety pod niektórymi względami się nie zmieniają. Prawdziwy kabaret satyryczny ma to do siebie, że powinien dożylnie dobierać się do pewnych tematów - opowiadał Roman Dziewoński.

Jemu się nie odmawiało

Zenon Wiktorczyk miał łatwość zjednywania sobie publiczności, ale również artystów, którzy brali udział w jego słuchowiskach. - Aktorzy uwielbiali pracować z nim, bo praca była lekka, miła i przyjemna i umiał wymagać w sposób niemęczący. W jego słuchowiskach i audycjach występowała plejada gwiazd, bo Zenonowi Wiktorczykowi nikt nie odmawiał - mówiła Irena Heppen.


Posłuchaj
88:38 2021_01_16_15_00_04_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Zenon Wiktorczyk - "Podwieczorek przy mikrofonie" i inne radiowe historie (Dwie do setki/Dwójka) 

***

Audycja: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Goście: Irena Heppen (dziennikarka Polskiego Radia), Roman Dziewoński (dziennikarz radiowy i muzyczny, syn Edwarda Dziewońskiego) oraz Czesław Majewski (kompozytor, pianista i aktor kabaretowy)

Data emisji: 16.01.2021 i 30.12.2023 (powtórka)

Godz. emisji: 15.00

pg/kul

Czytaj także

Szef Redakcji Humoru

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 15:40
Zapraszamy na audycję wspomnieniową o Zenonie Wiktorczyku – satyryku, reżyserze radiowym, autorze słuchowisk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienie radiowych gigantów w 96. rocznicę Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 11:00
- Do słuchania niektórych audycji zasiadało się rodzinnie wokół odbiornika. Radio było dosłownie w centrum - mówił w "Rozmowach po zmroku" Jakub Kukla przypominając radiowych gigantów.
rozwiń zwiń