Leszek Długosz: w nastroju nostalgicznym to ja jestem nieustannie

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 19:00
- Zwyciężył we mnie niesłychany egoista, bo zawsze chciałem w życiu robić to, co mnie najbardziej interesowało. Był to pewien rodzaj komponowania, muzykowania, grania, potem również śpiewania, a także pisania, z którego najbardziej cenię jego najtrudniejszą formę, czyli poezję - mówił w Dwójce poeta, kompozytor, aktor, jubilat Leszek Długosz.
Leszek Długosz
Leszek DługoszFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Leszek Długosz 1200.jpg
"Zupełnie o tym zapomniałem, a tu Złoty Fryderyk"

Posłuchaj
118:39 Dwie do setki 12.06.2021.mp3 80. urodziny Leszka Długosza (Dwie do setki/Dwójka)

 

Bohaterem audycji "Dwie do setki" był Leszek Długosz, śpiewający poeta, autor setek piosenek i wierszy, współtwórca legendy krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami. Okazją do spotkania z artystą i przypomnienia jego najpiękniejszych utworów są zbliżające się 80. urodziny (18.06).

- Do Piwnicy pod Baranami trafiłem jako pewnego rodzaju gwiazdeczka studencka. Śpiewałem wtedy piosenki w teatrzyku studenckim Hefajstos. Zaprosił mnie Piotr Skrzynecki. To było miejsce już wtedy legendarne, specyficzne i odrębne, i to nie tylko jako kabaret, ale jako środowisko - mówił Leszek Długosz.

Zobacz także:

- Jestem w trakcie nagrywania płyty, roboczy tytuł "Muzyka tamtych dni". To przedsięwzięcie wyjątkowe, bo kto wie, czy to nie będzie moja ostatnia płyta. Pracuję nad nią razem z moim przyjacielem, Andrzejem Zaryckim, znakomitym kompozytorem i aranżerem, byłym szefem zespołu Ewy Demarczyk - opowiadał na antenie o swoich planach artystycznych Leszek Długosz.  


piwnica pod baranami.jpg
Piwnica pod Baranami. "Enklawa wolności, kuźnia estradowych cnót"

Do wspomnień o jubilacie namówiliśmy także przyjaciół Leszka Długosza – rysownika Janusza Kapustę i dziennikarza Macieja Zdziarskiego.

- Leszek jest jak "trademark", czyli znak firmowy, mówi od razu o czymś, co jest istotne i kluczowe. Jest wzburzający i oryginalny. Ponadto ma słuch, który sprawia, że jego język jest niezwykle piękny. To człowiek, który wzbogacił nas wszystkich o siebie - wspominał Janusz Kapusta, znany artysta-rysownik.

Maciej Zdziarski, dziennikarz, prezes Instytutu Łukasiewicza postanowił wspomnienie o znanym przyjacielu zapisać dla potomnych. Razem z Aleksandrą Wójcik pracuje nad publikacją "Jubileuszowa opowieść o Leszku Długoszu". - Jej pomysł jest prosty i sprowadza się do zebrania wspomnień kilku osób, które w różnych okolicznościach poznawały jubilata i jego twórczość. Są to m.in.: Adam Bujak, fotografik i prof. Andrzej Nowak, sowietolog - wyjaśniał Zdziarski.

Taki jubileusz nie zdarza się co dzień!

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Roch Siciński.

Goście: Andrzej Zaracki (kompozytor), Janusz Kapusta (rysownik), Maciej Zdziarski (dziennikarz).

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 15.00

mw

Czytaj także

"Był powietrzem Krakowa". 20 lat bez Skrzyneckiego

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 12:00
- Nikt na świecie nie przyjmował kwiatów jak on, bo nikt nie miał w oczach takiego zdziwienia i podziękowania, nawet kobiety. Uwielbiałem kupować mu kwiaty – mówił o słynnym współtwórcy Piwnicy pod Baranami aktor Jan Nowicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak jazz wyszedł w Krakowie z Piwnicy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 18:00
- Kraków ma w sobie coś magicznego, jakąś siłę, wynikającą z samego miasta i ludzi tu mieszkających. I jak się patrzy na dzieje polskiego jazzu, to wśród legendarnych i czołowych muzyków jazzowych, w większości do dzisiaj żyjących, niewielu się znajdzie takich, którzy nie mieli etapu krakowskiego. Niektórzy mieszkali tu całe życie, a niektórzy wyjeżdżali i wracali - mówił w Dwójce Witold Wnuk - organizator krakowskiego życia jazzowego, muzyk i społecznik, a także autor książki "Jazz w Piwnicy pod Baranami".
rozwiń zwiń