Andrzej Szczepkowski - niezapomniany głos i odwzajemniona miłość do radia

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 17:00
- Mój ojciec potrafił śpiewać operowe arie, był obdarzony słuchem absolutnym, co zresztą uważał za dar, ale z drugiej strony źle znosił jakikolwiek fałsz. W latach młodości w Krakowie gitarę podarował mu Konstanty Ildefons Gałczyński, z którym się przyjaźnił. Głos uważał za swój najbardziej wartościowy aktorski instrument - mówiła w Dwójce Joanna Szczepkowska, córka aktora.
Andrzej Szczepkowski
Andrzej SzczepkowskiFoto: z archiwum NAC
  • Bohaterem tego wydania audycji z cyklu "Dwie do setki" był Andrzej Szczepkowski - znakomity aktor teatralny, filmowy i radiowy, wybitny pedagog, ważna postać artystycznego środowiska. 
  • 26 kwietnia minęło 100 lat od jego urodzin.

Nie aktor, lecz podróżnik

Joanna Szczepkowska opowiadała na antenie Dwójki o swym ojcu. - Nie miałam ojca aktora, lecz podróżnika. Urodził się i wychował w Suchej Beskidzkiej, wielkich przestrzeniach, to były dziesiątki kilometrów, które pokonywał pieszo. Zabierał mnie w takie podróże, podczas których opowiadał mi wiele rzeczy ze swojego życia, dzięki temu tyle o nim wiem - powiedziała.

Po prostu artysta

Dodała, że dla Andrzeja Szczepkowskiego bardzo ważne były wspomnienia z domu rodzinnego. - Mówił gwarą, pisał limeryki i fraszki. Przesiąkł tą twórczą atmosferą, dużo wcześniej niż Beatlesi był długowłosym chłopakiem z gitarą. Po prostu był artystą, nie wiedział, czy się to spełni na scenie - zaznaczyła Joanna Szczepkowska.

Głos jako najbardziej wartościowy instrument

Wspominała swe rozmowy z ojcem na temat aktorstwa. - Mówił, że jego wysoka, strzelista sylwetka przeszkadza mu na scenie. Najlepiej się czuł, gdy mógł działać głosem, niezwykłą umiejętnością podawania długiej frazy, mówił przepięknie wiersze i znakomicie czytał prozę - podkreśliła.


Posłuchaj
118:02 2023_05_06 15_00_11_Dwojka_Dwie_do_setki.mp3 Andrzej Szczepkowski - niezapomniany głos i odwzajemniona miłość do radia (Dwie do setki/Dwojka)

 

Ogromne poczucie humoru

"Aktorem musi się być. Na dnie tego zawodu jest niemożność nieuprawiania go" - mawiał. W jednym z wywiadów zwierzył się, że kochał radio. I radio kochało Jego. Świadczy o tym niemal 1000 różnych kreacji w Teatrze Polskiego Radia. Jego głos był rozpoznawalny, a on sam znany z ogromnego poczucia humoru i autoironii. 

Wiele niezapomnianych ról

Grał w Teatrze Narodowym, Komedii, Polskim i Dramatycznym, którego przez jakiś czas był także dyrektorem. Do ważniejszych jego ról teatralnych zaliczyć należy: Bardosa w "Krakowiakach i Góralach" Wojciecha Bogusławskiego, tytułowego "Sułkowskiego" Stefana Żeromskiego w spektaklach reżyserowanych przez Leona Schillera, doktora Osińskiego w "Ostrym dyżurze" Lutowskiego w reżyserii Erwina Axera, Dyrektora Filharmonii w "Rzeźni" Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego i nagrodzoną w 1981 r. nagrodą "Solidarności" rolę w "Ambasadorze" Mrożka w reżyserii Kazimierza Dejmka.

Andrzej Szczepkowski był też aktywnym działaczem społeczno-politycznym, co wiązało się z określonymi konsekwencjami - zainteresowaniem Służby Bezpieczeństwa. 

W naszym radiowym archiwum zachowało się wiele nagrań z Andrzejem Szczepkowskim. Część z nich zaprezentowaliśmy na antenie.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Roch Siciński

Goście: Joanna Szczepkowska (aktorka i pisarka, córka Andrzeja Szczepkowskiego), Grzegorz Gierak (aktor, asystent "Szczepka" na PWST w latach osiemdziesiątych), Katarzyna Chrzanowska (absolwentka PWST i studentka Andrzeja Szczepkowskiego), Tomasz Mościcki (dziennikarz Dwójki, krytyk teatralny) 

Data emisji: 6.05.2023

Godzina emisji: 15.00

mo

Czytaj także

Joanna Szczepkowska: ojciec uważał, że jest za wysoki na scenę

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 15:30
- Borykał się z tym zbyt wzrostem przez całą karierę – znakomitego aktora i pedagoga w 90. rocznicę jego urodzin wspominała w Dwójce jego córka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Szczepkowski - dystans i finezyjny dowcip

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 10:00
Przypominamy aktora teatralnego i filmowego, który kochał także radio - świadczy o tym liczba nagrań: 970 różnych form radiowych.
rozwiń zwiń