Problem pierwszy: ile ma być Lema w Lemie?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 12:42
- Kłopot z Lemem polega na tym, że jest mistrzem słowa i tworzy światy, które bardzo trudno przełożyć na obrazy. Jak się go czyta, to człowiek sobie wyobraża najrozmaitsze rzeczy, zdarzenia, postacie, ale kiedy trzeba usiąść i nadać im konkretny kształt, to... nie wiadomo, jaki to ma być kształt - mówił prof. Jerzy Szyłak z Uniwersytetu Gdańskiego o komiksowych interpretacjach prozy Stanisława Lema.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Posłuchaj
28:33 Wszystkie gatunki Lema Dwójka 28 czerwiec 2021 21_30_54.mp3 Rozmowa o powieściach Stanisława Lema w wersji komiksowej (Wszystkie gatunki Lema/Dwójka)
podroz_siodma_1200.jpg
Jerzy Szyłak: Muth maluje Lema akwarelami

Gatunek science fiction jest bardzo istotną częścią twórczości komiksowej. Tym bardziej zaskakujące jest, że w internecie można znaleźć informacje ledwie o kilku komiksowych adaptacjach utworów Stanisława Lema. Do księgarń trafia właśnie najnowsza z nich - "Podróż siódma" na podstawie fragmentu "Dzienników gwiazdowych", których bohaterem jest Ijon Tichy. Została przygotowana przez amerykańskiego ilustratora Jona J Mutha.

- Jon J Muth świetnie wybrnął z adaptacji Lema, ponieważ połączył scenerię science fiction ze swojskością, która jest obecna w opowiadaniu Lema. Muth czyta Lema tak, że widzi, w jaki sposób pisarz konstruuje humor i on na tej konstrukcji opiera swoją rysunkową opowieść - mówił prof. Jerzy Szyłak.

Jak ocalić Lemowski język

Kilka miesięcy temu furorę zrobił "Niezwyciężony" w adaptacji i interpretacji graficznej Rafała Mikołajczyka. Ta publikacja, podobnie jak niszowa, właściwie kolekcjonerska "Cyberiada" duetu: Paweł Chmielewski (tekst) i Tomasz Łukaszczyk (rysunki) jest naprawdę trudno dostępna.

- Pierwszy problem, przed którym stanąłem to: ile ma być Lema w Lemie? Postanowiłem, że ocalę jak najwięcej Lemowskiego języka i ubrałem te dwa cyberoidy, Trurla i Klapaucjusza, w postacie turystów. Wyposażyłem je w przewodniki-kryształowe tablety, na których widzą jakąś budowlę i mogą sobie odczytać ich opis, i to jest właśnie język Lema - opowiadał Paweł Chmielewski. 

***

Tytuł audycji: Wszystkie gatunki Lema 

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Jerzy Szyłak (Uniwersytet Gdański), Rafał Mikołajczyk (grafik), Piotr Chmielewski (grafik)

Data emisji: 28.06.2021

Godzina emisji: 21.30

mw

Czytaj także

Biblioteki Lema. Klucz do poznania czy labirynt niewiedzy?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 13:00
- Najbardziej przerażającą sytuację Stanisław Lem przedstawił w "Wizji lokalnej". Stwierdził tam bowiem, że im więcej się czyta, tym mniej się wie - mówił na antenie Dwójki Piotr Michałowski, literaturoznawca z Uniwersytetu Szczecińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Szyłak: Muth maluje Lema akwarelami

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 11:26
- Generalnie Stanisław Lem niechętnie patrzył na adaptatorów. Sam Jon J Muth był zdziwiony jego odpowiedzią, która brzmiała: proszę bardzo - mówił na antenie Dwójki prof. Jerzy Szyłak.
rozwiń zwiń