"Poprzez Lema opowiadam fascynującą i przerażającą część historii Polski"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 11:56
- To była dla mnie naprawdę duża przygoda z historią XX wieku, z sytuacją Żydów w przedwojennej Polsce i z narastającymi faszystowskimi tendencjami w polskiej polityce tamtego okresu - mówiła w Dwójce literaturoznawczyni dr hab. Agnieszka Gajewska, autorka książki "Wypędzony z Wysokiego Zamku" - pełnej biografii Stanisława Lema. 
Stanisław Lem
Stanisław LemFoto: Forum/Tomasz Tomaszewski

Posłuchaj
29:11 Wszystkie gatunki Lema Dwójka 15 listopad 2021 21_30_40.mp3 Rozmowa z Agnieszką Gajewską, autorką książki "Wypędzony z Wysokiego Zamku" - pełnej biografii Stanisława Lema (Wszystkie gatunki Lema/Dwójka)
Stanisław lem serwis specjalny Galaktyka lema wersja poprawna 1200.png
Galaktyka Lema - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

Publikacja, która ukazała się 10 listopada br., to monumentalna i bezkompromisowa biografia Stanisława Lema. "Gdy odszedł w 2006 roku, zostaliśmy z garścią anegdot i poczuciem niedosytu" - pisze autorka o swoim bohaterze.

Książka "Wypędzony z Wysokiego Zamku", przygotowana na obchody Roku Lemowskiego, zaspokaja ten niedosyt z nawiązką. Badaczka twórczości pisarza - w 2016 roku ukazała się jej książka "Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema" - dotarła do nowych źródeł (archiwa lwowskie, archiwa bezpieki, archiwa prywatne), z których nikt wcześniej nie korzystał.

- Materiały, które zebrałam podczas pisania poprzedniej książki, dotyczyły zwłaszcza okresu lwowskiego, ale wiedziałam już także, gdzie szukać pozostałych informacji. Bardzo mi zależało na tym, żeby pokazać w szerokim kontekście historycznym życie Lema we Lwowie przed II wojną światową i odtworzyć historię jego rodziny, jak najdalej się da. Czyli właściwie do połowy XIX wieku. Myślę, że ta historia rodzinna mogła nie być znana nawet samemu Lemowi - zauważyła Agnieszka Gajewska.

Czytaj także:

Owocem jej poszukiwań jest książka, która - prezentując pełny portret psychologiczny słynnego pisarza - próbuje odpowiedzieć na fundamentalne pytania: jakim człowiekiem był Stanisław Lem? Co rządziło jego światem? Czego się bał, przed czym uciekał? Co próbował ukryć, a o czym nie chciał pamiętać?

W audycji usłyszeliśmy także wypowiedzi Stanisława Lema z archiwum Polskiego Radia dotyczące początków kariery, zmagania się z męką twórczą i brakiem weny oraz prywatnego rankingu własnych dzieł.

[YouTube Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Wszystkie gatunki Lema

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: dr hab. Agnieszka Gajewska (literaturoznawczyni, autorka książki "Wypędzony z Wysokiego Zamku")

Data emisji: 15.11.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Sztuka inspirowana twórczością Lema. Zakończył się konkurs Young Design

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 11:42
Buty, które nawigują, czy komunikatory, które zamiast głosu przekazują zapis dotyku drugiej osoby. To tylko niektóre z projektów zgłoszonych w ramach konkursu Young Design. Inicjatywa od trzynastu lat wspiera młodych projektantów. Jakie prace przedstawili w tym roku? Czym zaskoczyli jury? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Lem - filozof mimo woli

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 01:00
- Lem określa siebie jako pisarza, naukowcem nie jest na pewno, a jeżeli jest filozofem, to wbrew woli. Ta wypowiedź najlepiej mówi o jego ambiwalentnym stosunku do filozofii - powiedział na antenie Dwójki dr Filip Kobiela.
rozwiń zwiń