Polskie Radio
Section05
Stanisław Pyjas

Wildstein podważa tezy Łazarewicza: "Wyborcza" wciąż powiela narrację komuny ws. śmierci Pyjasa

Publicysta "Gazety Wyborczej" Cezary Łazarewicz w swojej najnowszej książce stawia tezę, że za śmiercią Stanisława Pyjasa w 1977 roku wcale nie stała Służba Bezpieczeństwa. Dziennikarz uważa, że młody opozycjonista zwyczajnie spadł ze schodów. - To powielanie wersji komuny - odpowiada przyjaciel Pyjasa Bronisław Wildstein.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Bronisław Wildstein Stanisław Pyjas

TYLKO U NAS Śmierć Stanisława Pyjasa i usprawiedliwianie konfidenta

Przed dwoma laty były donosiciel bezpieki Lesław Maleszka wspominał Stanisława Pyjasa, tłumacząc, dlaczego donosił na kolegów Służbie Bezpieczeństwa. Okazuje się, że swoisty "proces beatyfikacyjny" wieloletniego tajnego współpracownika doczekał się kontynuacji. Kolejny rozdział dopisał Cezary Łazarewicz, reporter, laureat prestiżowej nagrody Nike.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas Kraków służba bezpieczeństwa PRL komunizm

"Byli komuniści chcą wybielić siebie i ohydny system". Wildstein o śmierci Pyjasa

Próby przeforsowania wersji o nieszczęśliwym wypadku jako przyczynie śmierci Stanisława Pyjasa to "uderzanie w naszą pamięć historyczną" - powiedział w rozmowie z i.pl Bronisław Wildstein. Przyjaciel zamordowanego w czasach PRL opozycjonisty podkreśla, że "Staszek zginął, ponieważ chciała tego Służba Bezpieczeństwa". 7 maja 2023 roku minęła 46. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Bronisław Wildstein Stanisław Pyjas PRL

Bronisław Wildstein: manifestacją chcieliśmy uczcić śmierć Stanisława Pyjasa

- Zamordowanie naszego przyjaciela Stanisława Pyjasa spowodowało, że zdecydowaliśmy się wystąpić publicznie, że już koniec z konspiracją, że występujemy publicznie z protestem - mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, publicysta, pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas Kraków HISTORIA PRL Studencki Komitet Solidarności POLSKA komunizm historia Polski represje społeczeństwo służba bezpieczeństwa milicja Bronisław Wildstein Polskie Radio 24

Mija 45 lat od zabójstwa Stanisława Pyjasa. Złożono wieniec od prezydenta w miejscu morderstwa

Minister Wojciech Kolarski złożył w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wieniec przy ulicy Szewskiej w Krakowie, w miejscu, gdzie 45 lat temu został zamordowany Stanisław Pyjas.Wcześniej kwiaty pod tablicą upamiętniającą Stanisława Pyjasa złożył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas historia Polski PRL Kraków opozycja demokratyczna Andrzej Duda kancelaria prezydenta

1977 - śmierć Pyjasa. "Bezpieka nie chciała grać miękko"

- Istnieje interpretacja, że Służba Bezpieczeństwa chciała tą śmiercią dać dowód na to, że nie godzi się na politykę wobec opozycji i ma inny pomysł na rozwiązanie tej kwestii. Tą śmiercią policja polityczna daje władzy sygnał - mówił w audycji "Ślady pamięci" historyk prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas Studencki Komitet Solidarności Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka Komitet Obrony Robotników Radio Wolna Europa

"Nie możemy zgodzić się na manipulowanie faktami". Stowarzyszenie Maj'77 reaguje na tekst "GW" dot. Pyjasa

"Nie boimy się pytań ani tym bardziej szukania na nie odpowiedzi dotyczących śmierci Stanisława Pyjasa, ale nie możemy zgodzić się na przeinaczanie, manipulowanie faktami i cytatami, na relatywizowanie przestępczej działalności SB" - napisał w oświadczeniu Stowarzyszenia Maj'77 jego przewodniczący, Bogusław Sonik.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas służba bezpieczeństwa PRL komunizm represje milicja historia Polski Gazeta Wyborcza społeczeństwo POLSKA