Prof. Marek Cichocki: im bardziej na południe Niemiec, tym robi się ciekawiej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 14:22
- Niemcy trochę znam, trochę tam byłem i mam miejsca, które lubię i takie, które mniej lubię czy nie lubię - mówił prof. Marek Cichocki, kolejny bohater wakacyjnej odsłony audycji Roberta Mazurka w Programie 2 Polskiego Radia.

shutterstock Sankt Petersburg most pałacowy 1200.jpg
Stefan Szczepłek: Petersburg nie jest tani, ale wart każdej ceny

Niemcy kojarzą się Markowi Cichockiemu w zasadzie głównie z pracą. Niemiecką polityką, historią i kulturą zajmuje się od kilku dekad.

- To jest trochę ryzykowne wziąć mnie jako rozmówcę na temat wakacji w Niemczech. Generalnie mam problem z takim spojrzeniem na Niemcy, bo zajmuję się Niemcami od 30 lat. Jest to ogromna część mojej zawodowej działalności, więc rozmawiać ze mną o Niemczech to tak, jakby zaproponować mi spędzenie wakacji w pracy - śmiał się filozof.

Posłuchaj
58:22 2021_07_17 12_00_05_PR2_Mazurek_na_Wynos.mp3 Prof. Marek Cichocki poleca turystyczne kierunki w Niemczech (Mazurek na wynos/Dwójka) 

Gość Dwójki zdążył jednak poznać Niemcy i mentalność tamtejszych mieszkańców bardzo dobrze. Jak przyznał w audycji, pod względem turystycznym nie przepada za północną częścią tego kraju. - Uważam, że im bardziej na południe, tym robi się ciekawiej. Natomiast jeżeli chodzi o Niemcy północne, to mam do tej części dość letni stosunek - stwierdził.

Czytaj także:

Zdaniem Marka Cichockiego warte polecenia nie są również największe miasta w Niemczech. - Generalnie są raczej brzydkie, nieciekawe. To wynika oczywiście z tego, że te główne miasta niemieckie bardzo ucierpiały w czasie II wojny światowej, a potem, w przypadku NRD, były odbudowywane głównie przy użyciu wielkiej płyty, co nadało im wiadomego "uroku". A w Niemczech Zachodnich to była ta niby nowoczesna architektura lat 60., która potwornie się zestarzała - tłumaczył.

A co w Niemczech warto zobaczyć? O tym w nagraniu audycji, której towarzyszyła muzyka niemiecka - zaskakująca, a chwilami wręcz prowokacyjna.

***

Tytuł audycji: Mazurek na wynos

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: prof. Marek Cichocki (filozof)

Data emisji: 17.07.2021

Godzina emisji: 12.00

pg

Czytaj także

Erich Fromm – mieć czy być?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 05:35
- Fromm zarzucał społeczeństwu zachodniemu bezmyślność. Kierowanie się pewnymi impulsami, w naszym pojęciu dobrze pojętym interesem, podczas gdy w rzeczywistości realizujemy scenariusz napisany nie przez nas, a przeciwko nam – mówił na antenie Polskiego Radia dr hab. Tomasz Wiśniewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilhelm von Humboldt. Myśliciel z zamku nad jeziorem

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 05:37
Największe europejskie uniwersytety do dziś uczą zgodnie z duchem Humboldta. Oznacza to, że na uczelni mamy do czynienia z nauką, rozumianą jako zbiór nierozwiązanych problemów. Studenci i profesorowie wspólnie starają się je rozwiązać w formie dialogu.
rozwiń zwiń