Raphael Rogiński. Premierowe utwory na gitarę [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 16:00
– Zagram utwory na gitarę solo, które powstały w trakcie pandemii i niedługo zostaną nagrane na płytę – mówił Raphael Rogiński - przed rozpoczęciem tradycyjnych, muzycznych spotkań w Dwójce, w sobotni wieczór. Przez kilka ostatnich miesięcy zapraszaliśmy co sobotę na "Domówkę z Dwójką" - tym razem koncert Raphaela Rogozińskiego rozpoczął cykl "Miejscówka z Dwójką". Przeżyjmy to jeszcze raz! 

ZOBACZ WIDEO


Raphael Rogiński 1200.jpg
Raphael Rogiński: żyjemy w czasach nowego folkloru


– Od kwietnia ubiegłego roku w sobotnie wieczory zapraszaliśmy Państwa na "Domówki z Dwójką". Życie muzyczne powoli wraca do normalności, ale my z naszych koncertów nie rezygnujemy, rozszerzamy tylko ich formułę, wychodzimy z domów i pracowni, bo miejsc, gdzie można zagrać, jest przecież tak wiele – mówił Jacek Hawryluk. – Zamieniamy "Domówki z Dwójką" na "Miejscówki z Dwójką" i gramy dalej – dodaje wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia.

Raphael Rogiński inauguruje "Miejscówkę z Dwójką"

Gospodarzem pierwszej "Miejscówki z Dwójką" był Raphael Rogiński – gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Wykształcony jazzowo i klasycznie, wiedzę poszerzał o muzykologię i etnomuzykologię. Połączenie tych dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim, jak i wykonawczym.

Raphael Rogiński od lat eksploruje kulturę żydowską – prowadzi badania nad jej zapomnianymi tradycjami, przekładając ich znaczenie na współczesność. Z tych poszukiwań wynikają dwa zespoły, którym przewodzi: Shofar i Cukunft. Jest także dyrektorem artystycznym festiwali prezentujących nową kulturę żydowską, takich jak Tikkun, Varshe, Mizrach, jak i konsultantem w ramach projektów z nią związanych. Gra również muzykę turecką, beduińską, afrykańską, lapońską, perską czy ormiańską, współpracując z artystami reprezentującymi te brzmienia.

Inspiracje z Ameryki i z... Kurpi

Kolejny ważnym obszarem poszukiwań twórczych Raphaela Rogińskiego jest prymitywna muzyka Ameryki, blues i rock lat 60. – echa tych brzmień wyraźnie słychać w solowych i zespołowych dokonaniach artysty. Fascynacja technikami gitarowymi, twórczością klasycznych gitarzystów bluesowych i znajomość instrumentarium lat 50. i 60. zaowocowały powołaniem do życia kolejnych zespołów. Z inspiracji muzyką eksperymentalną Ameryki powstała grupa Spinalonga, a bluesową – Wovoka i Shy Albatross.

A to nie koniec szerokiej palety zainteresowań gospodarza pierwszej "Miejscówki z Dwójką" – zachwyt folklorem kurpiowskim doprowadził artystę do Genowefy Lenarcik, wybitnej śpiewaczki ludowej tego regionu, córki słynnego Stanisława Brzozowego. Z kolei zgłębianie muzyki dawnej przełożyło się na album "Rogiński gra Bacha" (gdzie utwory niemieckiego kompozytora barokowego wykonane są na gitarach preparowanych) i płyty z muzyką Henry’ego Purcella. Równolegle muzyk jest zaangażowany w projekty związane ze światową sceną nowego jazzu. Jego kompozycje, improwizacje lub interpretacje często ilustrują wydarzenia artystyczne – filmy dokumentalne, rysunkowe, bajki animowane, performance, teatr tradycyjny i multimedialny oraz słowo.

W pierwszym wydaniu "Miejscówki z Dwójką" Raphael Rogiński zaprezentował premierowy solowy materiał.

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (3.07) o godz. 19.00-19.30. Transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

mw

Czytaj także

Raphael Rogiński w duecie z kurpiowską pieśniarką Genowefą Lenarcik

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 22:12
- Płytę "Zaświeć Niesiącku…" nagraliśmy w lesie na Suwalszczyźnie i mam wrażenie, że jest czymś, co zrobiłem dla Polski, i jest pewnym podsumowaniem - mówi muzyk, Raphael Rogiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rogiński blues

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 16:43
Świętując jubileusz 80-lecia Dwójki, Raphael Rogiński zagrał na gitarze elektrycznej muzykę Williama Byrda, Johna Dowlanda, Henry'ego Purcella.
rozwiń zwiń