REKLAMA

"Miłość Poety" - muzyka Schumanna i poezja Heinego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 19:20
Zapraszamy do obejrzenia koncertu, dzięki któremu mogliśmy na nowo odkryć związek między słowem i muzyką. Koncert wypełniony był pieśniami z cyklu "Miłość poety", będącymi połączeniem muzyki Roberta Schumanna z liryką Heinricha Heinego.
Recytacji wierszy w interpretacji Jerzego Schejbala towarzyszą dźwięki gitary (aranż. Jerzy Chwastyk) oraz wiolonczeli (Susanne Szambelan)
Recytacji wierszy w interpretacji Jerzego Schejbala towarzyszą dźwięki gitary (aranż. Jerzy Chwastyk) oraz wiolonczeli (Susanne Szambelan)Foto: Polskie Radio

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki]

Recytacje wierszy w interpretacji Jerzego Schejbala (tłum. Szymon Żuchowski) naprzemiennie przeplatane były z muzyką, która wybrzmiała w niespotykanym dotąd połączeniu dwóch instrumentów: gitary (aranż. Jerzy Chwastyk) oraz wiolonczeli (Susanne Szambelan).

Dopełnieniem programu był utwór napisany przez Michaelę Catranis, będący współczesną interpretacją muzyki Schumanna. Muzyka została wydana w postaci dwupłytowego albumu "Dichter.Liebe" (2022) dla szwajcarskiej wytwórni PROSPERO Classical.

Jerzy Schejbal

Absolwent PWST w Krakowie. Karierę rozpoczął w Teatrze Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie. Od roku 2012 aktor Teatru Polskiego w Warszawie. Zagrał w produkcjach: "Yuma" w reż. Piotra Mularuka, "Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" w reż. Janusza
Majewskiego czy "Karol, człowiek, który został papieżem" w reż. Giacomo Battiato. Znany z ról w serialach telewizyjnych takich jak: "Blondynka", "Przyjaciółki", "Czas Honoru", "Ojciec Mateusz" czy "Prawo Agaty". W 2006 roku otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Najnowsze realizacje filmowe, w których grał to m.in. "Bartkowiak", "Kruk. Szepty słychać po zmroku", "Czarny Mercedes" czy "Chyłka".

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Jerzy Chwastyk

"Mistrz oddechu i linii wokalnej na gitarze" – tymi słowami określił grę polskiego muzyka Jerzego Chwastyka magazyn "Pizzicato".
Gitarzysta, absolwent HfM w Weimarze i UdK w Berlinie jest laureatem wielu prestiżowych konkursów gitarowych. Bogaty repertuar Jerzego Chwastyka obejmuje zarówno tą tradycyjną i klasyczną literaturę gitarową, jak i nowatorskie projekty i niezwykłe duety z innymi artystami. Należą do nich m.in. współpraca z Neuköllner Oper, z bandoneonistą Omarem Massą oraz wiolonczelistami Susanne Szambelan i Maciejem Kułakowskim.

Świadczą o tym również jego dwie wysoko ocenione solowe płyty CD La Joia (2017) i Iberian Soundscapes (2020) oraz płyta "Dichter.Liebe" (2022), którą nagrał z wiolonczelistką Susanne Szambelan i aktorem Hannsem Zischlerem. Jerzy Chwastyk urodził się we Wrocławiu w 1986 roku. Od 2011 roku mieszka w Berlinie.

Susanne Szambelan

Wiolonczelistka Susanne Szambelan urodziła się w Nowym Jorku i dorastała w Polsce. W 2013 roku wydała swój debiutancki album w polskiej wytwórni DUX z Koncertem wiolonczelowym Dvořáka. Rok później wyjechała do Berlina, gdzie ukończyła studia licencjackie i magisterskie w klasie Stephana Forcka i Claudia Bohorqueza na uczelni "Hanns Eisler" w Berlinie.

Jej głęboka pasja do muzyki kameralnej zaowocowała współpracą z Danielem Hopem, Borisem Brovtsynem, Noah Bendix-Balgleyem oraz regularnymi występami z Akademią Karajana Filharmonii Berlińskiej. Od 2022 roku stypendystka programu Villa Musica i akademistka Konzerthausu w Berlinie.

Susanne brała udział w festiwalach takich jak Krzyżowa-Music, Santander i Zertmatt, a jej solowe i kameralne występy pojawiły się m.in. w arte.tv oraz Radio Deutschlandfunk Kultur.

***

Na koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (5.11) w godz. 19.00-19.30.

mg/kor

Czytaj także

Wiolonczelowy rodzynek Schumanna

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 12:53
W "Filharmonii Dwójki" posłuchamy jedynego w dorobku niemieckiego kompozytora koncertu na wiolonczelę. Wykona go rodak Schumanna Daniel Müller-Schott.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Christian Gerhaher: Schumann to ucieleśnienie prawdziwego artysty

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 14:38
Fascynacja niemieckiego śpiewaka pieśnią jako taką i twórczością Schumanna trwa już kilka dekad. Jej momentem kulminacyjnym było nagranie i wydanie wszystkich pieśni tego kompozytora, ogromne przedsięwzięcie ukończone wspólnie z pianistą Geroldem Huberem. 
rozwiń zwiń