Wojciech Niedziółka – Miejscówka z półfinalistą Konkursu Wieniawskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 10:00
19-letni skrzypek Wojciech Niedziółka, student I roku Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, był 10 grudnia br. gospodarzem "Miejscówki z Dwójką". Półfinaliście tegorocznego Konkursu Wieniawskiego w Poznaniu towarzyszył pianista Krzysztof Stanienda. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Wojciech Niedziółka jest studentem I roku Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka. W 2016 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola Kurpińskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Anny Rzymyszkiewicz, a w 2022 roku został absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Łukasza Błaszczyka.

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów muzycznych organizowanych w kraju i za granicą. Należą do nich między innymi: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, II nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku czy Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego "Young Paganini" w Legnicy.

Jest także półfinalistą oraz najwyżej sklasyfikowanym Polakiem 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a także finalistą konkursu skrzypcowego "International LOUIS SPOHR Competition for Young Violinists" w Weimarze.

Występował jako solista z towarzyszeniem takich orkiestr jak Slovak Sinfonietta, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Sinfonia Iuventus, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Orchestra Hochschule für Musik Franz Liszt, Polish Camerata czy Sinfonia Baltica. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jako solista w ramach programu "Prezentacje" oraz jako koncertmistrz "Penderecki Youth Orchestra". Uczestniczył w prestiżowych programach Morningside Music Bridge oraz Luzerne Music Center w Stanach Zjednoczonych. Jest także laureatem programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury - "Młoda Polska".

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Podczas występu w "Miejscówce z Dwójką" Wojciech Niedziółka i akompaniujący mu Krzysztof Stanienda wykonaLI dwa utwory:

  • Johannes Brahms – Sonata skrzypcowa nr 1 op. 78: I. Vivace, ma non troppo
  • Henryk Wieniawski – Fantazja brillante op. 20

***

Na koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (4.12) w godz. 19.00-19.30. 

pg/kor
Czytaj także

"Miejscówka" z Orianą Masternak. Od walca do stukotu końskich kopyt

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 10:50
- Jak pojawił się koncept karnawałowej "Miejscówki", to byłyśmy zachwycone. To, czego szukamy w muzyce najczęściej – to radość. Mam nadzieję, że będzie ją słychać - mówiła w "Poranku Dwójki" Oriana Masternak, współgospodyni najbliższej (15.01) "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masternak i Danczowska. Karnawałowo, tanecznie i nostalgicznie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 19:30
– Nasza "Miejscówka z Dwójką" będzie, jak to w karnawale, pełna różnorodnych emocji! Będzie tanecznie, zabawnie, ale też nostalgicznie, a wszystko to w przepięknym wnętrzu Pałacu Potockich przy krakowskim Rynku – zapowiadały Oriana Masternak i Justyna Danczowska, które usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w ostatnim wydaniu audycji (15.01). 
rozwiń zwiń