"Miejscówka" z Orianą Masternak. Od walca do stukotu końskich kopyt

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 10:50
- Jak pojawił się koncept karnawałowej "Miejscówki", to byłyśmy zachwycone. To, czego szukamy w muzyce najczęściej – to radość. Mam nadzieję, że będzie ją słychać - mówiła w "Poranku Dwójki" Oriana Masternak, współgospodyni najbliższej (15.01) "Miejscówki z Dwójką".
Oriana Masternak i Justyna Danczowska. Usłyszymy je w Miejscówce z Dwójką
Oriana Masternak i Justyna Danczowska. Usłyszymy je w "Miejscówce z Dwójką"Foto: Anita Wąsik-Płocińska
  • Karnawałowa "Miejscówka z Dwójką" zabrzmi w Pałacu Potockich w Krakowie
  • Oriana Masternak i Justyna Danczowska przygotowały radosne utwory niekoniecznie znane z sal balowych
  • "Miejscówkę" warto zobaczyć na stronie dwojka.polskieradio.plFacebooku i kanale YouTube Dwójki

Gościem "Poranka Dwójki" była Oriana Masternak - skrzypaczka, kameralistka, pedagog Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, doktor habilitowana sztuk muzycznych. Wielokrotnie nagradzana interpretatorka i badaczka muzyki polskiej, zarówno tej zapomnianej, jak i najnowszej. "Piękny dźwięk, niezwykle bogate barwy, nieskazitelna intonacja, naturalne frazowanie" - tak jej grę określają krytycy.

Artystkę wraz z Justyną Danczowską usłyszymy w najbliższej "Miejscówce z Dwójką"

Pałac Potockich - zaprasza

Sobotni, karnawałowy wieczór spędzimy w Pałacu Potockich przy Krakowskim Rynku. To kamienica, która łączy ul. Bracką z Rynkiem, a zatem znajdziemy się w samym sercu Krakowa. - To miejsce urzekło nas od razu. Z jednej strony jest ono tak krakowskie, że już chyba bardziej się nie da - żartowała skrzypaczka. - A z drugiej, przełamuje pewne schematy i stereotypy, które funkcjonują, jeśli chodzi o Kraków, jego tradycje i zwyczaje.

Epokowa fasada kamienicy kryje w sobie nowoczesne wnętrza. "Miejscówka" będzie miała miejsce na piętrze, gdzie krakowskie organizacje non-profit mogą rozwijać swoją działalność. - To bardzo ciekawe miejsce - zaznaczyła kameralistka.

Od Chin do Dwójki

Oriana Masternak i Justyna Danczowska, które usłyszymy w "Miejscówce z Dwójką", mają za sobą lata współpracy, ale nie muzycznej, tylko pedagogicznej. Obie pracują na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. - Jeśli chodzi o wspólne granie, wspólne sceniczne odczuwanie muzyki, to zaczęło się wszystko w 2019 roku - opowiadała nasza rozmówczyni. - Po tournée w Chinach miałyśmy intensywne doświadczenie wspólnej pracy.

Czytaj także: 

Karnawał - nie tylko Strauss

Taneczne spotkanie wyjdzie nieco poza kanon i usłyszymy różnorodne kompozycje, choć bez klasycznych walców Straussa. - Ale walc będzie, tylko Debussy'ego, transkrypcja - zapowiadała gospodyni "Miejscówki". - Oprócz transkrypcji starałyśmy się znaleźć także oryginalne utwory, które nam się kojarzą z karnawałową aurą.

- Proszę nie tylko słuchać, ale też oglądać naszą "Miejscówkę" - przekonywała Oriana Masternak. - Za naszymi plecami można zobaczyć kościół Mariacki i krakowski Rynek, a w kilku momentach usłyszymy dorożki.

Posłuchaj
13:55 Poranek Miejscówka 12 styczeń 2022 09_34_51.mp3 Oriana Masternak zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszamy w sobotę (15.01) – transmisja na antenie PR2 oraz - wideo - na stronie dwojka.polskieradio.plFacebooku i kanale YouTube Dwójki. 

Zobacz zapowiedź

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Oriana Masternak (skrzypaczka, kameralistka, pedagog Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, doktor habilitowana sztuk muzycznych)

Data emisji: 12.01.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Maciej Fortuna: publiczność zostanie obdarzona stoperami do uszu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 11:00
- Rozpoczynamy poważnie, konferencją, która będzie pierwszym forum trąbki jazzowej. Następnie mamy warsztaty jazzowe, no i finał, pół żartem, pół serio, czyli konkurs na najgłośniejszego trębacza - tak Maciej Fortuna zapraszał w Dwójce do udziału w 1. Festiwalu "Wielkotrąbka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieoczekiwana muzyka sylwestrowo-noworoczna

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 12:30
W ostatni dzień roku "Karnawał instrumentów" zmienia godzinę emisji. Słyszymy się w samo południe. Repertuar sylwestrowo-noworoczny. Muzyka nieoczekiwana. Satysfakcja gwarantowana.
rozwiń zwiń