Ewa Liebchen i muzyka inspirowana kolekcją mebli [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 18:30
- Punktem wyjścia do mojej "Miejscówki z Dwójką" był utwór "Oddity", który napisałam zainspirowana wyjątkową kolekcją mebli - zapowiadała swój koncert Ewa Liebchen - flecistka i kameralistka. Zapraszamy do oglądania!

Oglądaj wideo:

YouTube Dwójka Polskie Radio

Kolekcja mebli dwojga młodych polskich projektantów: Ewy Bochen i Macieja Jelskiego z KosmosProject wykonana została w pracowni SquareDrop w Milanówku. - Twórcom zależało na stworzeniu mebli, które będą inspirować artystów innych dziedzin i z obiektów sztuki użytkowej staną się dziełami sztuki - wyjaśnia Ewa Liebchen. - Kolekcja obejmuje zapomniane formy, takie jak kabinet, etażerka, kolumna czy gondola, pokazane w nowoczesnej odsłonie, lecz wykonane z zachowaniem tradycyjnych technik sztuki rzemieślniczej. Powtarzające się w kolekcji motywy takie jak koło czy kula były inspiracją dla mnie przy tworzeniu muzyki.

Tak też powstawała dźwiękowa identyfikacja dla kolekcji "Oddity" o tym samym tytule, a partię elektroniki stworzył do tego utworu Sławomir Kupczak. Kompozycja miała swoją premierę właśnie podczas "Miejscówki z Dwójką". - Całość nagrałam w pracowni w Milanówku, i tak jak inspiracją do utwory "Oddity" były meble, tak dobór reszty programu podyktowało samo miejsce - wnętrze galerii wypełnione sztuką, najwyższy kunszt tradycji rzemieślniczej i szacunek do samego surowca, jakim jest drewno oraz piękna zielona milanowska przyroda na zewnątrz. Tak że w tym wypadku muzyka wpisała się w miejsce, a raczej w Miejscówkę. Stąd przewrotne nawiązanie do konceptu Erica Satie z początku XX wieku - mówi artystka.


Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Ewa Liebchen to flecistka, solistka i kameralistka, specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Dokonała licznych wykonań i prawykonań dzieł muzyki polskiej. Wiele z nich powstało na zamówienie w ramach programu MKiDN Zamówienia kompozytorskie.

Jest absolwentką Accademia Italiana del Flauto (2002) w klasie fletu prof. Raymond Guiot i Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fletu prof. Jadwigi Kotnowskiej (2005). Laureatka ogólnopolskich, a także międzynarodowych konkursów muzycznych jako solistka i kameralistka. W ramach działalności pedagogicznej prowadzi prezentacje i warsztaty z zakresu współczesnego wykonawstwa dla instrumentalistów, pedagogów i kompozytorów. Jako artysta-rezydent była zapraszana na Międzynarodowe Letnie Kursy Kompozytorskie Synthetis w Radziejowicach (2015, 2017), a także była gościem Sichuan Conservatory of Music (SCCM) w Chendgu w Chinach (2017).

Jest flecistką Chain Ensemble, zespołu zajmującego się wykonawstwem muzyki nowej prowadzonego przez prof. Andrzeja Bauera. Od piętnastu lat współtworzy też duet fletowy Flute O’Clock. Flecistka ma na swoim koncie płyty z muzyką polskich kompozytorów - Sławomira Kupczaka i Dominika Karskiego, które ukazały się nakładem wydawnictw DUX i Bôłt Records. W 2018 roku również nakładem wydawnictwa Bôłt Records ukazała się jej pierwsza solowa płyta "Electric Steep". Utwór z tej płyty - dedykowany flecistce "Halny" Sławomira Kupczaka - otrzymał rekomendację 66. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów.

Jej ostatni projekt płytowy "Goodnight Mr. Górecki" (Bôłt Records) nagrany wraz z Emilią Karoliną Sitarz - fortepian, Barbarą Kingą Majewską - sopran i Hubertem Zemlerem - perkusja ukazał się w październiku 2020 roku w 10. rocznicę śmierci kompozytora. Premiera najnowszej solowej płyty "Dizzy Divinity" odbędzie się podczas tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum.

Koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką" transmitowaliśmy w sobotę (16.07).

Czytaj także

Dominik Strycharski: materiał w "Miejscówce" będzie premierowy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 17:29
- Materiał jest dość specyficzny, bo tak naprawdę to świadoma premiera kilku moich piosenek, które wyjdą w tym roku - mówił w Dwójce kompozytor, flecista, wokalista i improwizator Dominik Strycharski - gospodarz sobotniej "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Blażejczyk: w "Miejscówce z Dwójką" będzie dużo pięknych dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 11:00
- Będą dźwięki niepokojące, dziwne, czasami może gwałtowne. Ale będzie też wiele dźwięków, które będą piękne - zapowiadał Wojciech Błażejczyk swój koncert w "Miejscówce z Dwójką". Artystę usłyszymy i zobaczymy w sobotę 25 czerwca o godz. 19.00.
rozwiń zwiń