Józef Mackiewicz - wileńskie adresy

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 22:00
- W okresie międzywojennym w Wilnie życie miało się gdzie toczyć, nie brakowało lokali gastronomicznych i kawiarni. Spotykali się tam dziennikarze i publicyści, wymieniali się ideami, dyskutowali. Z perspektywy wileńskiej Józef Mackiewicz próbował pokazywać jak należy łączyć, a nie dzielić - mówiła w Dwójce dr Małgorzata Kasner, lituanistka, była dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Wilnie.
Wilno przed 1939 rokiem
Wilno przed 1939 rokiemFoto: Polona.pl

W tym wydaniu audycji opowiadaliśmy o wileńskich adresach Józefa Mackiewicza, o roli miasta w ukształtowaniu jego postawy oraz wpływie Wilna na jego na twórczość literacką, a także o pamięci Mackiewicza we współczesnym Wilnie.

Spocząć na cmentarzu na Rossie

"Józef Mackiewicz 1902 – 1985. Pisarz. Jego prochy mogą być przeniesione tylko do Wilna na Rossę" - te słowa widnieją na płycie nagrobkowej w kolumbarium przy kościele świętego Andrzeja Boboli w Londynie. Dobiega końca Rok Józefa Mackiewicza ustanowiony przez sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 120. rocznicę urodzin autora "Lewej wolnej".

Przez cały ten czas w naszym cyklu audycji "Zawsze w kontrze" przybliżaliśmy Państwu różne aspekty biografii i twórczości Józefa Mackiewicza – prozaika, publicysty, reportera.

Wilno tak ważne dla Mackiewicza

Na zakończenie przenieśliśmy się do Wilna – tak ważnego dla pisarza miasta, w którym się nie urodził, bo przyszedł na świat w Petersburgu, ale był z Wilnem i jego okolicami związany od 1907 do 1944 roku. Jak się możemy domyślać z tych słów na jego grobie, podczas lat spędzonych na emigracji bardzo za tym miastem tęsknił.

W audycji wysłuchaliśmy również wspomnień Kazimierza Orłosia, siostrzeńca Józefa Mackiewicza.

POSŁUCHAJ fragmentów powieści "Siostry" Barbary Toporskiej>>>>>

Posłuchaj
29:28 2022_12_05 21_29_56_PR2_Zawsze_w_kontrze.mp3 Józef Mackiewicz - wileńskie adresy (Zawsze w kontrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Zawsze w kontrze

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: dr Małgorzata Kasner (lituanistka, była dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Wilnie), prof. Mindaugas Kvietkauskas (litewski literaturoznawca, tłumacz, wykładowca Uniwersytetu Wileńskiego, były minister kultury Litwy), Rajmund Klonowski (przewodnik po Wilnie, dziennikarz)

Data emisji: 5.12.2022

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

Józef Mackiewicz - pisarz nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 09:53
Poszukiwanie prawdy, doskonałość opisu przyrody, proza wyrastająca z gatunków dziennikarskich - oto nowoczesne cechy twórczości pisarza, którego 110. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sowiecka napaść na Polskę. Jak opisywali ją pisarze?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 13:10
Od samego początku wojny Hitler nalegał na Stalina, aby ten dołączył do agresji na Polskę. Rosyjski dyktator nie zamierzał zwlekać, żeby przypadkiem łup nie wymknął mu się z rąk, i 17 września 1939 roku Związek Sowiecki zaatakował nasz kraj. Jak tamte tragiczne wydarzenia opisywali pisarze, m.in. Józef Mackiewicz?
rozwiń zwiń