"Na każdym rogu ta sama truskawka. Teksty reporterskie z lat 1946-1950" Mirona Białoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 20:30
- Chciałem zobaczyć to, co wielki pisarz tworzył na samym początku. Mam takie podejście do pisarzy, że ważne jest wszystko - mówił w Dwójce w Mironie Białoszewskim prof. Adam Poprawa, który wybrał i opracował teksty opublikowane w zbiorze "Na każdym rogu ta sama truskawka. Teksty reporterskie z lat 1946-1950" .
Dziady - Miron Białoszewski (Gustaw), Ludmiła Murawska (Chór bezosobowy).
"Dziady" - Miron Białoszewski (Gustaw), Ludmiła Murawska (Chór bezosobowy).Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Okres powojenny w życiu Mirona Białoszewskiego, kiedy w latach 1946-1951 był dziennikarzem prasowym, zwykle kwitowany bywa w jego biogramach jednym zdaniem. Okazuje się tymczasem, że kryje w sobie setki tekstów, w których wielbiciele jego późniejszej twórczości odnajdą zapowiedzi próz, choćby "Pamiętnika z powstania warszawskiego", a varsavianiści wiele ciekawych szczegółów z życia odbudowującej się stolicy.

Wybór tekstów reporterskich Mirona Białoszewskiego prezentuje publikacja "Na każdym rogu ta sama truskawka. Teksty reporterskie z lat 1946-1950" w opracowaniu badacza prof. Adama Poprawy. 

Pisarz i dziennikarz

Poeta, prozaik, dramatopisarz, a także aktor teatralny – Miron Białoszewski urodził się, według różnych źródeł, 30 czerwca lub 30 lipca 1922 roku w Warszawie, na Lesznie. Zanim całkowicie poświęcił się literaturze – pozostawiając, obok wierszy, dramatów i dzienników, między innymi jedno z najbardziej poruszających świadectw wojennych, czyli "Pamiętnik z powstania warszawskiego" (1970) – był dziennikarzem.

Pięć lat w gazetach

Reporterską przygodę rozpoczął w 1946 roku – powstał wówczas m.in. artykuł napisany na obozie studenckim w Leśnym Zdroju. Jego reportaże ukazywały się regularnie, przez pięć lat, na łamach: "Kuriera Codziennego", "Wieczoru Warszawy" czy "Świata Młodych". - Wiedziałem, tak jak każdy, kto mniej lub bardziej zajmuje się Białoszewskim, że w połowie lat 40. pracował w warszawskich gazetach popołudniowych i chciałem dokładnie zobaczyć co on tam pisał - opowiadał prof. Poprawa.

- Najwięcej na ten temat można było przeczytać w pięknej książce przygotowanej przez Hannę Kirchner po śmierci Białoszewskiego "Miron. Wspomnienia o poecie" - zaznaczył nasz gość. - To jest wielogłosowa biografia, właściwie najpełniejsze dziś źródło. Tam parę osób wspominało o jego pracy w gazetach.

Białoszewski należał do tzw. pokolenia "Współczesności", był jednym z pięciu poetów ze słynnej prezentacji w "Życiu Literackim" w 1955 roku. Później ukazał się jego pierwszy tomik "Obroty rzeczy". Wydał też m.in.: "Rachunek zaściankowy" (1959), "Mylne wzruszenia" (1961) oraz "Było i było" (1965).

Fragmenty w Dwójce

Wybrane fragmenty "Na każdym rogu ta sama truskawka…" czyta w radiowej Dwójce Grzegorz Małecki – emisja codziennie, do piątku 29 lipca, o godz. 11.00 – w cyklu "To się czyta latem" - POSŁUCHAJ >>>>


Posłuchaj
27:53 Rozmowy na lato Dwójka 27 lipiec 2022 19_31_03.mp3 Prof. Adam Poprawa o publikacji "Na każdym rogu ta sama truskawka. Teksty reporterskie z lat 1946-1950" (Rozmowy na lato/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: prof. Adam Poprawa (mironolog) 

Data emisji: 27.07.2022

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

"Pracownia literacka". Znakomite eseje prof. Andrzeja Zawady

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 13:14
W cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy - przed premierą, zapowiedzianą na 22 lutego - najnowszą książkę wydawnictwa WARSTWY. Jest to zbiór esejów i mniejszych form literackich, głównie z lat 2011-2020, prof. Andrzeja Zawady zebranych w tomie zatytułowanym "Pracownia literacka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miron Białoszewski - człowiek, który przeniósł w sobie dziecko

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 13:00
- Niezwykłość Mirona polegała m.in. na tym, że w jego charakterze były rozwinięte cechy przeciwstawne. Ostre odczucie tragizmu losu człowieka i spontaniczna radość życia - mówiła w Dwójce Jadwiga Stańczakowa - dziennikarka, poetka i przyjaciółka pisarza. Właśnie mija 100 lat od urodzin autora "Obrotów rzeczy", "Pamiętnika z powstania warszawskiego" czy "Chamowa".
rozwiń zwiń