REKLAMA

Joanna Miłosz-Piekarska: przyjeżdżam do Polski, aby odnaleźć siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 20:00
- Andrzej Miłosz szybko odkrył, że jego brat Czesław jest bez porównania lepszym poetą i zrezygnował z pisania wierszy. Władze PRL-u znęcały się nad moim ojcem, nie mogąc dosięgnąć stryja, który został nazwany "największym wrogiem socjalizmu". Dla ojca film dokumentalny był pasją, która łączyła podróże i ciekawość ludzi, którzy z nim chętnie rozmawiali - mówiła w Dwójce mieszkająca w Australii Joanna Miłosz-Piekarska, córka dokumentalisty i reportera Andrzeja Miłosza i bratanica noblisty Czesława Miłosza. 
Od  1961 roku Joanna Miłosz mieszkała w kawalerce mieszczącej się w słynnym Domu Wedla, przy ulicy Puławskiej 28 róg Madalińskiego w Warszawie Na zdjęciu handlarki przed wejściem do kamienicy
Od 1961 roku Joanna Miłosz mieszkała w kawalerce mieszczącej się w słynnym Domu Wedla, przy ulicy Puławskiej 28 róg Madalińskiego w Warszawie/ Na zdjęciu handlarki przed wejściem do kamienicyFoto: NAC
  • Gościem audycji była Joanna Miłosz-Piekarska, autorka książki "Wszystkie czasy przeszłe".
  • To wspomnienia poetki, właścicielki agencji aktorskiej, mieszkającej w Australii emigrantki, córki dokumentalisty i reportera Andrzeja Miłosza i bratanicy Czesława Miłosza.
  • Autorka opisuje w tej książce swoje barwne życie pomiędzy Polską i Australią, rodzinne tradycje, znajomości w świecie kultury, odnajdywanie się w życiu na obczyźnie.

Andrzej Miłosz jako rodzinny archiwista

Joanna Miłosz-Piekarska powiedziała, że jej ojciec był archiwistą rodziny. - Ocalił wiele pamiątek z rodzinnego dworu na Litwie, niektóre były bardzo cenne, niestety one zostały skradzione.

Trudne początki w Australii

Wspominała, że w Australii wraz z matką właściwie układały swe życie od początku. - Matka znała trochę Europę, mieszkała w Londynie. Wtedy Canberra jako stolica kraju była właściwie miastem dla urzędników, nie była najlepszym wyborem. Matka nie miała pozwolenia na pracę, gdyż w urzędach można było się zatrudnić wyłącznie jako obywatel australijski. Byłam zbuntowaną nastolatką, chciałam wracać do Polski, mama była tym przerażona. Dla mnie to był kraj rodziny, ukochanego ojca, dziadków, moich przyjaciół, a nie komunizmu i ciągłych różnych trudności - opowiadała.

Wyjątkowa kanapa

W audycji Joanna Miłosz-Piekarska mówiła również m.in. o przedmiotach, które są symbolami jej życia – jak kanapa z dworu Kunatów w Krasnogrudzie i walizka, z którą ona i jej mama przemierzały świat – wspominała pierwszy po latach przyjazd do Polski stryja Czesława i opowiedziała o tym, jakie zalety i jakie cienie miało bycie australijską obywatelką w Polsce Ludowej


Posłuchaj
27:30 2022_08_03 19_32_02_Dwojka_Rozmowy_na_lato.mp3 Joanna Miłosz-Piekarska o książce "Wszystkie czasy przeszłe" i życiu pomiędzy Polską i Australią (Rozmowy na lato/Dwójka)

 

***

Autobiografia Miłosz-Piekarskiej, napisana ze swadą i humorem zwyciężającym ponad tym, co bolesne, uzupełniona o niepublikowane dotąd zdjęcia, skany listów i wierszy, stanowi rzadki przypadek książki, w której wrażliwość na prozę życia spotyka się z wielkimi dziejami. To nie wspomnieniowy pomnik, lecz swobodna gawęda, dzięki której każdy czytelnik poczuje się w - niezwykłej przecież - rzeczywistości autorki jak u siebie.

Autorka dzieli się z czytelnikiem czułymi i barwnymi wspomnieniami rodzinnymi, dokonując między innymi studium relacji braci - swojego ojca Andrzeja oraz noblisty Czesława Miłosza.

(opis pochodzi od wydawcy)

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Joanna Miłosz-Piekarska (autorka książki "Wszystkie czasy przeszłe", poetka, właścicielka agencji aktorskiej, mieszkająca w Australii emigrantka, córka dokumentalisty i reportera Andrzeja Miłosza i bratanica Czesława Miłosza)

Data emisji: 3.08.2022

Godzina emisji: 19.30

mo

Czytaj także

Aleksander Wat - poeta na opak

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 05:38
"Byłem wszystkim tym, czym należy być, tylko nie we właściwym czasie. Byłem politykiem, kiedy trzeba było być poetą i byłem poetą, kiedy trzeba było być politykiem. Byłem komunistą, gdy porządni ludzie byli antykomunistami, zostałem antykomunistą, gdy rozsądni ludzie szli do komunizmu" - mówił o sobie pisarz i poeta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konstanty "Kot" Jeleński. Największy ambasador polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 05:47
- Przyjaciel wielkich artystów. Nowoczesny intelektualista krążący na paryskich salonach i dyskotekach z lekko ironicznym uśmiechem - mówił o nim w radiowej audycji Wojciech Karpiński. Konstanty Jeleński - znakomity eseista i krytyk, żołnierz I Dywizji Pancernej gen. Maczka, współpracownik paryskiej "Kultury" - zmarł 35 lat temu, 4 maja 1987 roku.
rozwiń zwiń