REKLAMA

Jan Maria Kłoczowski o książce "Stanisław August Poniatowski i Europa wieku świateł"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 22:00
Są w naszej historii postacie pozornie znane, o których tak naprawdę nasza wiedza jest więcej niż skromna. Do takiego grona zaliczyć należy ostatniego polskiego króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Marcello Bacciarelli, Stanisław August w granatowym mundurze, 1775-1780, Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum
Marcello Bacciarelli, Stanisław August w granatowym mundurze, 1775-1780, Zamek Królewski w Warszawie - MuzeumFoto: Domena publiczna/CC0

O biografii napisanej nie przez Polaka, a przez Francuza, Jeana Fabre zatytułowanej "Stanisław August Poniatowski i Europa wieku świateł" rozmawialiśmy z tłumaczem tej ogromnej dwutomowej książki Janem Marią Kłoczowskim.

Gościa Dwójki zapytaliśmy, kim był autor tej monumentalnej, obszernej (1100 stron w polskim wydaniu) biografii opublikowanej we Francji 70 lat temu.

Fabre bardzo często powołuje się na "Pamiętnik króla". Zapytaliśmy o to, czy od początku panowania Stanisław August falsyfikował rzeczywistość (choćby pisząc, że Wołczyn był własnością jego ojca), a także o to, jak to się stało, że nie będąc w hierarchii polskiej magnaterii wysoko, Stanisław August został wyniesiony na tron.

Porozmawialiśmy o rodzinie, braciach przyszłego króla, o tym, dlaczego Czartoryscy znaleźli się w opozycji po koronacji Poniatowskiego. Zapytaliśmy, czy prawdziwa jest opinia (w książce podtrzymuje ją Segur), że matka chciała, aby zajmował się polityką, a on "ukochał najgorętszą miłością literaturę i sztuki, a zwłaszcza poezję", o jego francuską "mamę" i o angielskie przyjaźnie. Nie pominęliśmy oczywiście w naszej rozmowie konfederacji barskiej, kwestii różnowierców, ludzi wokół Poniatowskiego, sprawy Konstytucji 3 maja i Targowicy.

Książkę Fabre daje czytać na wiele sposobów. Odsłania tajemnice, naświetla tło historyczne, odwołuje się do świadectw epoki, a jednocześnie autor napisał książkę niemal jak powieść sensacyjną, językiem, który budzi podziw. To książka dla fachowców, ale i dla laików.


Posłuchaj
30:39 [i] 22.08. Z Janem Marią Kłoczowskim o biografii Stanisława Augusta Poniatowskiego.mp3 Jan Maria Kłoczowski o książce "Stanisław August Poniatowski i Europa wieku świateł" (Rozmowy na lato/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Jan Maria Kłoczowski (tłumacz języka francuskiego)

Data emisji: 22.08.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Wojciech Bogusławski. Jeden z twórców polskiej opery narodowej

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 05:40
- Był towarzyski, odznaczał się ogładą i znajomością kilku języków obcych. Te cechy pomogły mu w prowadzeniu teatru – powiedziała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. - Pokazał wiele swoich talentów. Nie krył swoich ambicji w dziedzinie opery. Można go śmiało nazwać jednym ze współtwórców polskiej opery narodowej. Wojciech Bogusławski zmarł 193 lata temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Tazbir: w historii nie ma prawdy absolutnej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 05:40
– Zadaniem historii jest odpowiedź na pytanie "dlaczego?". Przy czym ludzie myślą, że jest tylko jedna odpowiedź na różne kwestie, a historyk powinien ostatecznie ustalić, jak to było – mówił Janusz Tazbir w Polskim Radiu w 2014 roku.
rozwiń zwiń