"Polish Radio Jazz Archives 36 - Zbigniew Namysłowski" - zapomniane sesje na krążku

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2023 11:15
- Tata wspomniał, że miał kiedyś etat w radiu i ten etat polegał na tym, że on musiał co miesiąc przygotować materiał do nagrania, a także chyba płacono mu za kompozycje, więc bardzo fajny był to dla niego, i twórczy, okres - mówił w Dwójce Jacek Namysłowski. Muzyk opowiadał o archiwalnych nagraniach Zbigniewa Namysłowskiego wydanych na krążku z serii "Polish Radio Jazz Archives 36" staraniem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
Zbigniew Namysłowski. Polish Radio Jazz Archives
Zbigniew Namysłowski. Polish Radio Jazz ArchivesFoto: Polskie Radio
  • Agencja Muzyczna Polskiego Radia przygotowała archiwalne nagrania Zbigniewa Namysłowskiego - album z serii "Polish Radio Jazz Archives 36".
  • O części zachowanych nagrań bliscy i radiowcy zapomnieli na lata. 
  • W serii "Polish Radio Jazz Archives" ukazały się płyty z nagraniami m.in. Krzysztofa Komedy, Mieczysława Kosza, Zbigniewa Seiferta, Wojciecha Karolaka, Janusza Skowrona, Stana Getza, Dona Ellisa, Dizzy Gillespiego i wielu innych. 

7 lutego minął rok od śmierci Zbigniewa Namysłowskiego. Wybitny saksofonista jazzowy i kompozytor nagrał ponad 30 płyt. Agencja Muzyczna Polskiego Radia przygotowała archiwalne, niepublikowane wcześniej nagrania artysty. Album z serii "Polish Radio Jazz Archives" prezentuje muzykę z czterech sesji, które odbyły się w latach 1974, 1975, 1992 i 1995. Przez 20 lat w zespole Zbigniewa Namysłowskiego grał jego syn Jacek Namysłowski, także muzyk i kompozytor.

Tylko dla radia

Większość jazzowego archiwum Polskiego Radia powstało w wyniku porozumień rozgłośni z muzykami, na podstawie których ci ostatni otrzymywali za udział w nagraniach organizowanych w studiach Polskiego Radia skromne, ale regularne honoraria. - To były widocznie jakieś bardzo rutynowe wejścia do studia, możliwe, że często się powtarzające, i wiadomo było, że to nie będzie wypuszczone nigdzie na świat, tylko ewentualnie wyemitowane sporadycznie przez radio - przypuszczał Jacek Namysłowski. - I nikt jakoś do tego uwagi nie przykładał.

"Zbigniew Namysłowski Recomposed". Na scenie Mary Rumi i Jacek Namysłowski [ZOBACZ WIDEO]>>>>

Zapomniane perełki

O części zachowanych nagrań nawet bliscy i radiowcy zapomnieli na lata. Dziś to prawdziwe perełki. - Pierwsze jest nagranie z '74 roku i nagranie z Januszem Muniakiem. To są lata pomiędzy powstaniem płyty "Winobranie", na której grał Szukalski, a nagraniem "Kujaviak Goes Funky", również z Szukalskim - opowiadał muzyk. - I tu się trafiła sesja kwintetowa, która nie była z Tomkiem Szukalskim, tylko właśnie z Januszem Muniakiem. To jest super niespodzianka. Nagranie bardzo fajne do posłuchania - dodał.

Posłuchaj
12:58 Jazzowa rozmowa Dwójka 17 luty 2023 08_35_06 v1.mp3 Rozmowa o albumie "Polish Radio Jazz Archives 36 - Zbigniew Namysłowski" (Jazzowa rozmowa/Dwójka)

 

Zbigniew Namysłowski był jednym z współtwórców tzw. polskiej szkoły jazzu. Wielu uważa za akt założycielski tej szkoły debiut Zbigniew Namysłowski Quartet (Namysłowski, Włodek Gulgowski, Tadeusz Wójcik i Czesław Bartkowski) w czasie festiwalu Jazz Jamboree 1963.

Kolejne wcielenia zespołów, których Namysłowski był liderem, to głównie kwartety bądź kwintety. Przewijali się w nich, a często debiutowali, muzycy dziś uznawani za najlepszych polskich jazzmanów.

W serii "Polish Radio Jazz Archives", wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, można znaleźć najciekawsze nagrania jazzowych sesji i koncertów z Archiwów Polskiego Radia. Dotychczas ukazały się płyty z nagraniami m.in. Krzysztofa Komedy, Mieczysława Kosza, Zbigniewa Seiferta, Wojciecha Karolaka, Janusza Skowrona, Stana Getza, Dona Ellisa, Dizzy Gillespiego i wielu innych. Miłośnikom jazzu polecamy przyjrzenie się tej serii bliżej.

***

Tytuł audycji: "Jazzowa rozmowa" w "Poranku Dwójki"

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Jacek Namysłowski (puzonista, kompozytor, pedagog)

Data emisji: 17.02.2023

Godz. emisji: 8.35

uk

Czytaj także

"Zbigniew Namysłowski Recomposed". Mary Rumi i Jacek Namysłowski w hołdzie ojcu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 19:00
Wokalistka Mary Rumi i puzonista Jacek Namysłowski przygotowują koncert na 83. rocznicę urodzin swojego ojca, wybitnego saksofonisty jazzowego Zbigniewa Namysłowskiego. Wydarzenie to odbędzie się 9 września w ramach Dwójkowego cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Schmidt: odnalezione utwory Komedy udało się twórczo rozwinąć

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 10:00
- Pełne dzieło zawiera również wiersze, natomiast każdy artysta może zrobić to po swojemu. Ta odnaleziona muzyka Krzysztofa Komedy wymagała twórczego rozwinięcia, to były zarysy, szkice pewnych emocji - mówił o płycie "Komeda Unknown 1967" trębacz, kompozytor i aranżer Piotr Schmidt.
rozwiń zwiń