Oswoić potwora - basso continuo nie takie straszne, jak go piszą

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:00
Czym jest, jakie są pułapki, jak korzystać z wolności, jaką daje jego schematyczny zapis? Tematem drugiej audycji z cyklu "Sprezzatura według Lilianny Stawarz" było basso continuo - bas cyfrowany, generałbas lub po prostu "bc". 
Najprościej o basso continuo można powiedzieć, że jest to realizacja harmoniczna budowana  na podstawie opisanej cyframi linii basu
Najprościej o basso continuo można powiedzieć, że jest to realizacja harmoniczna budowana na podstawie opisanej cyframi linii basuFoto: Shutterstock/Liiiz

Najprościej można o basso continuo powiedzieć, że jest to realizacja harmoniczna budowana na podstawie opisanej cyframi linii basu. Może być zapisana nutami, tak jak robili to np. Bernardo Pasquini, Francesco Gasparini, Georg Muffat czy Antonio Tonelli, który opracował partię basu cyfrowanego do "Sonat" Arcangelo Corellego, a nawet sam Bach, uczący swych uczniów, jak prowadzić jego wielogłosową realizację.

Cyfry nad nutami oznaczają odległości interwałów od nuty basowej, dobrze, jeśli są zapisane. Bardzo często jednak bywa tak, że ktoś, kto gra na instrumencie harmonicznym - klawesynie, pozytywie, chitarronie, lutni czy violi da gamba - musi sobie takie cyfrowanie stworzyć sam.

Zobacz zapowiedź audycji:

[Facebook Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

***

Lilianna Stawarz ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klawesynu Władysława Kłosiewicza. 

Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna za płytę life z Oratorium Antonio Caldary - Maddalena ai piedi di Cristo - wydaną przez Polskie Radio. W tym samym roku otrzymała także nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za kierownictwo muzyczne wykonania opery "Farnace" Antonio Vivaldiego.


Posłuchaj
57:01 2022_09_27 22_00_05_PR2_Sprezzatura.mp3 Oswoić potwora - basso continuo nie takie straszne, jak go piszą (Sprezzatura według Lilianny Stawarz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Sprezzatura według Lilianny Stawarz

Prowadziła: Lilianna Stawarz

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Lilianna Stawarz: ja naprawdę uwielbiam grać basso continuo

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 11:00
- Kiedyś sprawiało mi to bardzo dużo problemów i tak bardzo tego nie lubiłam, ale w końcu zrozumiałam, na czym basso continuo polega. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że gra się to, czego nie ma - mówiła w Dwójce znakomita polska klawesynistka Lilianna Stawarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lilianna Stawarz: wszystko jest grą [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 12:15
- Wystawiliśmy dużo oper i wielu artystów u nas debiutowało. Zależało nam, żeby wprowadzić młodych adeptów sztuki barokowej do naszych działań - mówiła o Festiwalu Dramma per Musica Lilianna Stawarz, klawesynistka, kameralistka, dyrygentka, jurorka wielu "Płytowych Trybunałów Dwójki", także pedagog Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie i organizatorka życia muzycznego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sprezzatura według Lilianny Stawarz" - premierowa odsłona nowej audycji

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 23:00
W jesiennej ramówce czeka na Państwa "Sprezzatura według Lilianny Stawarz". Sprezzatura, czyli swoboda, galanteria, finezja i inspiracja...
rozwiń zwiń