Wenecja i jej piękne teatry XVI i XVII wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 08:00
W swej pierwszej w 2023 roku audycji Lilianna Stawarz zabierała nas do Wenecji przełomu XVI i XVII wieku. 
W tym wydaniu audycji Lilianna Stawarz zabiera słuchaczy Dwójki do Wenecji
W tym wydaniu audycji Lilianna Stawarz zabiera słuchaczy Dwójki do WenecjiFoto: shutterstock.com/Samot

Zapraszając na spotkanie w audycji, Lilianna Stawarz wskazała na wielokulturowość Wenecjan oraz ich otwartość na inne narody. - Tajemnica, maska, radość, zmysłowość. Przepiękne weneckie teatry przełomu XVI i XVII wieku, tam się wybierzemy.

Wenecja to 119 wysp i 455 mostów. Do najsłynniejszych zabytków miasta zalicza się: bazylikę Świętego Marka, plac Świętego Marka, Muzeum Correr, Muzeum Archeologiczne, Biblioteca Marciana, Pałac Dożów, Most Westchnień, Most Rialto, Pałac Ca' d'Oro, bazylikę Santa Maria della Salute oraz weneckie getto.

- Od XVIII w. Wenecja jest miastem turystycznym. Wtedy Anglicy zaczęli kupować obrazy weneckie, przede wszystkim widoki. Chciano po prostu coś z tego niezwykłego miasta zabrać ze sobą - mówiła historyk sztuki Justyna Guze w Dwójkowej audycji poświęconej Wenecji.

Posłuchaj
59:05 2023_01_03 21_59_59_PR2_Sprezzatura.mp3 Wenecja i jej piękne teatry XVI i XVII wieku (Sprezzatura/Dwójka)

 

***

Lilianna Stawarz ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klawesynu Władysława Kłosiewicza. 

Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna za płytę life z Oratorium Antonio Caldary - Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio. W tym samym roku otrzymała także nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za kierownictwo muzyczne wykonania opery "Farnace" Antonia Vivaldiego.

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: Sprezzatura według Lilianny Stawarz

Prowadziła: Lilianna Stawarz

Data emisji: 3.01.2023

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Świąteczny repertuar muzyczny w renesansowej i barokowej Europie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 23:00
Dawne kolędy, kołysanki, utwory pastoralne, opracowania słów kantyku "Magnificat", przypominanego w czasie Bożego Narodzenia, to repertuar bardzo atrakcyjny, po który sięgamy tylko raz w roku, zdecydowanie za rzadko. W audycji z cyklu "Sprezzatura według Lilianny Stawarz" słuchaliśmy go w najlepszych wykonaniach, poznając bogactwo i różnorodność muzycznego świętowania w renesansowej i barokowej Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Transkrypcje i aranżacje

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 23:00
Możliwości jest tyle, na ile pozwala nam wyobraźnia i wrażliwość na barwę dźwięku. Dzięki transkrypcjom i aranżacjom możemy poszerzać spektrum wykonawstwo utworów, które miały swoją instrumentalną destynację. 
rozwiń zwiń