Kornet - wygląd trąbki i możliwości skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 07:05
Po dwóch spotkaniach ze skrzypcowym repertuarem barokowym zmieniamy brzmienie, słuchaliśmy kompozycji z kornetem w roli głównej.
Kornet z wyglądu przypomina trąbkę
Kornet z wyglądu przypomina trąbkęFoto: Shutterstock/furtseff

Instrument ten, zwany także cynkiem, zachwyca słuchaczy pięknym brzmieniem, niezwykłą giętkością w wykonywaniu często bardzo zawiłych linii melodycznych, w czym przypomina skrzypce, flet czy ludzki głos. Kornet używany był w pomieszczeniach pałacowych, kościelnych, jak i w plenerze, w repertuarze tanecznym i muzyce ansamblowej. Kompetentny wykonawca może sprawić, że będzie brzmiał tak głośno, jak trąbka, lub na tyle cicho, by zmieszać się z barwą fletów prostych.

- Opowiem państwu, jak kornet spisuje się solo oraz w towarzystwie innych instrumentów. Zapraszam serdecznie - mówiła autorka audycji Lilianna Stawarz.


Posłuchaj
59:41 2023_02_14 22_00_00_PR2_Sprezzatura.mp3 Kornet - wygląd trąbki i możliwości skrzypiec (Sprezzatura/Dwójka)

 

***

O audycji:

Sprezzatura, czyli swoboda, galanteria, finezja i inspiracja...

Celem naszych spotkań jest odkrywanie indywidualnego stylu wykonawcy i odbiorcy, ponieważ sedno opanowania sztuki sprezzatury tkwi w naszej wyobraźni i wolności myśli.

Zobacz zapowiedź audycji:

(Facebook Dwójki)

Lilianna Stawarz ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klawesynu Władysława Kłosiewicza. 

Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna za płytę live z Oratorium Antonio Caldary - Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio. W tym samym roku otrzymała także nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za kierownictwo muzyczne wykonania opery "Farnace" Antonio Vivaldiego.

***

Tytuł audycji: Sprezzatura według Lilianny Stawarz

Prowadziła: Lilianna Stawarz

Data emisji: 14.02.2023

Godzina emisji: 22.00

mg

Czytaj także

Transkrypcje i aranżacje

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 23:00
Możliwości jest tyle, na ile pozwala nam wyobraźnia i wrażliwość na barwę dźwięku. Dzięki transkrypcjom i aranżacjom możemy poszerzać spektrum wykonawstwo utworów, które miały swoją instrumentalną destynację. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka i natura

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 13:00
Związek człowieka z naturą jest nierozerwalny, odwieczny. W końcu jesteśmy jej cząstką. Wystarczy tylko znaleźć do niej klucz. Jest inspiracją dla kompozytorów i wykonawców.
rozwiń zwiń