Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 26.05.2011

Łosoś w zielonym chili i szparagi

Propozycja na idealny obiad dla amatorów szparagów i łososia!
Łosoś w zielonym chili i szparagifot. Flickr

Lista zakupów:

  • 2 kawałki filetu z łososia ze skórą
  • oliwa z oliwek
  • sok z 2 dużych cytryn
  • 1 łyżeczka zielonego chili
  • pieprz kolorowy grubo mielony
  • sól
  • 2 łyżki mąki
  • 1 łyżka masła
  • 12 zielonych szparagów

Należy przygotować marynatę z 2 łyżek oleju, soku z cytryny, sosu z zielonego chili i 1/2 łyżeczki pieprzu. Filety ułożyć w wąskim pojemniku. Zalać marynatą i zostawić na 1 godzinę w lodówce. Po tym czasie wyjąć i osuszyć papierowymi ręcznikami kuchennymi. Ze szparagów odciąć końcówki (w sumie ok 1/3 długości) i obrać, następnie ułożyć w szerokim garnku i zalać wodą tak, by je lekko zakryła. Osolić wodę szczyptą soli i dodać szczyptę cukru. Gotować ok. 5 minut, licząc od momentu zagotowania. Sprawdzić, czy są miękkie. Na patelni rozgrzać olej z masłem. Oprószyć mąką i smażyć łososia na rumiano z obu stron. Podawać z ziemniakami z wody i odcedzonymi szparagami - wyjmować je ostrożnie z wody, by się nie połamały. Smacznego!

Przepis nadesłał Grzegorz z Warszawy

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka