Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 29.09.2011

Papryka faszerowana grzybami i kaszą gryczaną

Przepis na proste i smaczne danie z grzybami w roli głównej - szczególnie sezonowy, bo grzyby prosto z lasu i papryka prosto z upraw!
Papryka faszerowana grzybami i kaszą gryczanąfot. zooboing/Flickr

Lista zakupów:

  • grzyby
  • kasza gryczana
  • oliwa
  • papryka

Grzyby siekamy drobno, szklimy cebulę na maśle, dodajemy w stosownym czasie grzyby, a gdy unoszący się aromat będzie "odpowiedni" - odstawiamy z ognia i schładzamy. Kasza gryczana - lekko uprażyć na patelni z odrobiną oliwy/oleju, następnie ugotować na 3/4 miękkości, zmieszać z przygotowanymi grzybami. W tzw.międzyczasie przygotować bulion mięsno-warzywny. Papryka - odciąć czapeczki, środki wydrążyć, napełnić farszem grzybowo-kaszanym, pionowo ustawić w garnku, nakryć czapeczkami, zalać bulionem - gotować na małym ogniu 15-20 minut... i gotowe!

Przepis nadesłał pan Zbigniew Bizoń

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka